Narenciye üreticilerinin yaşadığı mağduriyet gündemde. CTP Güzelyurt İlçe Başkanı Çağlar Gulamkadir, yaptığı açıklamada, hükümetin yandaş politikalarla üreticiyi zor durumda bıraktığını belirtti. 

Gulamkadir, "Narenciyede bahçelerinde kesim yapılan üreticilerin ödeneceği açıklandıktan sonra önceliğin yandaşlara verildiği görülmüştür. Alın teriyle üreten ve sırasını bekleyen, ürünü dalında kalan üreticiler mağdur edilmiştir," dedi.

Gulamkadir, hükümeti şu sorularla eleştirdi:

"Bahçelerinde kesim yapılanlar arasında bakan, bürokrat, yönetim kurulu üyelerinin ve yakınlarının önceliği nedir?"
"Üreticiler arasında ayırım yapma yetkisini sizlere kim veriyor?"
"Yurdumuzu, insanımızı, üreticimizi daha ne kadar bölecek, üretimi daha ne kadar kaosa sürükleyeceksiniz?"
Gulamkadir, oluşturulan sıra listelerinin ve kesim yapılan üretici isimlerinin derhal açıklanmasını talep etti.

"Toplumu Kandırıyorlar"

Gulamkadir, hükümetin üretici ödemeleri konusunda da şaibe ve hile ile hareket ettiğini belirterek, "Bir yandan şaibeyle, hileyle, yandaşlıkla iş yapıyor, diğer yandan 'üretici ödenmiştir' yalanı ile halkı kandırıyorlar," dedi.

Gulamkadir, hayvancıların ve çiftçilerin de sokakta olduğunu belirterek, narenciyede tarihin en büyük kaosunun yaşandığını söyledi. Valencia harici kesimi yapılan tüm ürünlerin ödeneceği açıklamasının tutulmadığını belirten Gulamkadir, CYPFRUVEX yönetimi, Tarım Bakanlığı ve hükümeti tüm sektörleri batırma noktasına getirmekle suçladı.

"Üreticimizi Üretimden Koparamayacaklar"

Gulamkadir, "Ürünü dalında kalan üreticileri dikkate almıyorlar, kesim sıralarında haksızlık ve yandaşlık yapıyorlar. Ürün sineklendi ve kurtlandı, halen tespit ve kesim yapacaklarını söylüyorlar. Böyle gitmeyecek. Bu yapı değişecek," dedi. Yeni ihracat kapılarının açılması gerektiğini vurgulayan Gulamkadir, Yeşil Hat ve diğer alternatiflerin önemine dikkat çekti.

CTP Güzelyurt İlçesi olarak üreticinin yanında olmaya kararlı olduklarını belirten Gulamkadir, "Geleceği planlayarak, hep birlikte yöneterek, üretimi geliştirmeye kararlıyız. Üreticimizi üretimden koparamayacaklar," diyerek sözlerini tamamladı.

Yangınları önlemeye yönelik tedbirler alındı Yangınları önlemeye yönelik tedbirler alındı


 

Editör: Umut Çengi