Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) Ağlılar ve Altınova Bölgesi'nde çıkan yangına GKK'ya ait yangın söndürme teçhizatlı 1 Cougar helikopteri ile   müdahale edildiğini, Cougar hava aracı ile yangın bölgesine 10 adet su atımı (her atım 1.5 ton) olmak üzere toplam 15 ton su atımı icra edildiğini açıkladı.

İHA ile havadan keşif, 1 Mİ-8 yangın söndürme helikopteri

GKK, KTBK Komutanlığı'na ait İHA ile havadan keşif faaliyetleri icra edildiğini ve söndürme çalışmalarına TC Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Büyükeceli/Mersin bölgesinden 1 adet Mİ-8 yangın söndürme helikopterinin de havadan destek sağladığını belirtti.

GKK yazılı açıklama yaparak yangın söndürme çalışmaları ve yangına müdahalede kullanılan araçlarla ilgili bilgi verdi.

Açıklamada, yangın çıktığında  Polis Genel Müdürlüğü tarafından yangın bölgesinin  trafiğe kapatıldığı ve "Yangın mevkii Olay Yeri Koordinatörü" olarak 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanı'nın  belirlendiği ifade edildi.

Açıklamada yangın söndürme çalışmalarına Polis Genel Müdürlüğü İtfaiye Müdürlüğü'nden 3 itfaiye aracı; Orman Dairesine ait 4  arazöz, 1 dozer ve 1 yangın ilk müdahale aracı; Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'ndan 3 arazöz, 1  su tankeri ve 3  yangın ilk müdahale aracı; 28’inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı'ndan 9 su tankeri; 14’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan 1 itfaiye aracı ve 2  su tankeri;  GKK'ya ait 4 adet su tankerinin katıldığı kaydedildi. 

Girne'de yangın! Girne'de yangın!

KTBK Komutanı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve KKTC Tarım Orman Bakanı’nın  bölgeye gitmesiyle birlikte söndürme unsurlarının etkin kullanılmasını sağlamak maksadıyla bölgede yangın söndürme koordinasyon merkezi kurularak yangın söndürme çalışmalarının yerinden yürütülmesinin sağlandığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yangın söndürme teçhizatlı 1 adet Cougar helikopteri ve KTBK Komutanlığı'na ait İHA ile havadan keşif faaliyetleri icra edilmiş, ayrıca söndürme faaliyetlerine TC  Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Büyükeceli/Mersin bölgesinden 1 adet Mİ-8 yangın söndürme helikopteri havadan destek sağlamıştır. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirilen 1 adet Cougar hava aracı ile yangın bölgesine 10 adet su atımı (her atım 1.5 ton) olmak üzere toplam 15 ton su atımı icra edilmiştir. Bölgede meydana gelen yangın başarı ile söndürülmüş olup soğutma çalışmaların devam edilmektedir".