Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunarak Girne Kalesi arkasında yapılan kaldırım ve park yeri düzenlemeleri hakkında bilgi verdi.

Şenkul, tanımsız alanların kaldırıma, kaldırımların ise park yerine dönüştürülerek geçici bir düzenleme yapıldığını belirtti. Gelecek hafta aydınlatma çalışmalarının da yapılacağını ifade eden Şenkul, daha sonra ise kale arkası plajının yeniden düzenleneceği müjdesini verdi.

Kale arkasında yapılan park yeri düzenlemesinin, Karakız Otoparkı'nın yeraltına doğru katlı otoparka çevrilmesine kadarki süreçte geçici olarak yapıldığını vurgulayan Şenkul, "Burası dünyanın önemli kültürel miraslarından biridir ve alternatif otoparklar yapılınca burada hayal ettiğimiz araba değil, banklar, çiçekler, sokak sanatçıları, küçük satıcılı stantlardır." dedi.

İşte Şenkul'un açıklamaları;

"Kale arkasındaki tanımsız alanları kaldırım, eskiden kaldırım olan bölümü de park yeri olarak yeniden düzenledik.

Limanda yapılan tadilat sonrası giriş çıkışı çok zor bir noktaya gelen yolu yeniden tanımlayarak ve yolun bitiş noktasına da küçük bir dönüş çemberi ekleyerek bu bölgedeki sorunu da çözdüğümüzü düşünüyoruz.

Gelecek hafta kaldırım, sokak aydınlatması ve tarihi doku ışıklandırılması ile kale arkası yolunu da yenilenen ve vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile kullanacağı kamusal alanlara eklemiş olacağız.

Sırada kale arkası plajına giden bölge.

Kaderine terk edilmiş bu bölgeyi adım adım halkın kullanıma layık hale getireceğiz.

Az laf çok İş…

.............................................................................................................

Arkadaşlar bu park yeri düzenlemesi geçici bir düzenlemedir.

Karakız otoparkını yeraltında katlı otopark yapınca bu bölgeyi tamamen yayalaştıracağız.

Burası dünyanın önemli kültürel miraslarından biridir ve alternatif otoparklar yapılınca burda hayal ettiğimiz araba değil, banklar, çiçekler, sokak sanatçıları, küçük satıcılı stantlardır.

30 araç alıyor şuan bunu 40 yapmak için kale tarafında yolu genişletme önerilerini anlamakla beraber bölgenin dokusuna uygun olmadığını söylemezsem de çatlarım 🙂

Naci Görür, Helen-Kıbrıs yayına dikkat çekti: Tehlikeli, uzun zamandır deprem olmuyor Naci Görür, Helen-Kıbrıs yayına dikkat çekti: Tehlikeli, uzun zamandır deprem olmuyor

Dediğim gibi bu bölgede daha çok yenilik yapılacak, bittiğinde hepimizin gurur duyacağı bir yer olacak."