Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda ülke ekonomisinin gidişatıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Şenkul, ekonomik sorunların çözümü için popülizmden uzaklaşıp, hayat pahalılığına odaklanılması gerektiğini vurguladı.

"Fiyat Avantajını Kaybediyoruz"

Şenkul, ülkenin her geçen gün döviz bazında pahalılaşarak, turizm, eğitim, yeme-içme ve ulaşımda diğer bölge ülkelerine göre fiyat avantajını kaybettiğini belirtti. Batı Avrupa ülkelerinin fiyatlarına yaklaştıklarını ifade eden Şenkul, bu durumun ülke ekonomisi için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Kaplıca - Tatlısu Eski Anayolu üzerinde kaza! Kaplıca - Tatlısu Eski Anayolu üzerinde kaza!

"Popülizmi Bırakmalıyız"

Görevde olan herkesin popülizmi bırakması gerektiğini belirten Şenkul, maaş artışları yerine hayat pahalılığına odaklanılması gerektiğini dile getirdi. Ekonomik darboğazdan çıkmanın, hiçbir şeyden ödün vermeyerek mümkün olmadığını ifade eden Şenkul, bugüne kadar durumun yoğun mülk satışı ve kaynağı belli olmayan mali hareketlerle idare edildiğini, ancak bu yöntemin sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

"Ekonomik Durumun Vahameti Ortada"​​​​​​

Şenkul, dövize yıllık %50 faiz veren ve 10 yıllık mevduat faizlerinin %25 olduğu büyük bir ekonominin parçası olduklarını hatırlattı. Bu duruma ek olarak, yanlış ekonomi yönetimi nedeniyle geçmiş yıllarda %20, bu yıl ise %30 enflasyon üretileceğini öngördü. Bu tabloya bakıldığında, içinde bulunulan durumun vahametinin daha net ortaya çıktığını belirtti.

"Birlikte Çare Üretmeliyiz"

Ekonomik rasyonellikten uzak maaş artışlarını eleştiren Şenkul, tüm kesimlerin bir araya gelerek bu gidişata çare üretmesi gerektiğini söyledi. "Ona artış verdik, buna artış verdik" gibi uygulamaların ekonomik sorunları çözmek yerine daha da derinleştirdiğini ifade etti.

Ekonomik Duruma Acil Çözüm Çağrısı

Başkan Şenkul’un yaptığı bu uyarı, ekonominin geleceği için alınması gereken acil önlemlere dikkat çekiyor. Popülizmden uzaklaşıp, ekonomik rasyonelliğe dönülmesi gerektiğini belirten Şenkul, ülkenin refahı için tüm kesimleri birlikte hareket etmeye çağırıyor.

Editör: Umut Çengi