Alayköy İlkokulu, eğitimdeki 50’nci yılını “Büyük Buluşma” etkinliği ile kutlayacak Alayköy İlkokulu, eğitimdeki 50’nci yılını “Büyük Buluşma” etkinliği ile kutlayacak

Geçitköy halkı sokağa indi. 30 Ocak’ta yaşanan sel felaketinin en büyük mağdurlarından olan Geçitköylüler bugün eylem ve basın açıklaması yaptı. Eyleme Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekilleri Ceyhun Birinci, Ongun Talat ve Fikri Toros da destek verdi.

“ARTIK SESSİZ KALMAYACAĞIZ” 

Geçitköy Muhtarı Bayram Avcı, 50 gündür gitmedikleri kapı kalmadıklarını belirtti. Her yıl aynı sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Avcı, yetkililerin gelip sadece fotoğraf çekerek şov yaptıklarını ifade etti. Avcı “KKTC’nin milli yalanı, bugün onaylandı, halledeceğiz kardeş, imzalandı, tamamdır” şeklinde konuştu.


TÜRKİYE’DE YAŞANAN DEPREMİN YÜZDE BİRİNİ YAŞAMIŞ OLSAYDIK BİRBİRİMİZİ YERDİK

Gölet yapıldıktan sonra Geçitköy’e “KKTC'nin” aynası dediklerini söyleyen Avcı, göletin önündeki su kanalının bile tamamlanmadığını söyleyerek “Neden sahipsiz kaldık biz, nüfusumuz az diye mi, seçim yatırımı alamıyoruz diye mi?” şeklinde serzenişte bulundu.
2-3 hafta sonra bir eylem daha yapacaklarını ve gönderilen aletleri yakacaklarını duyuran köyün muhtarı Bayram Avcı, “yetkililer içeriye sokacaklarsa soksunlar, biz evlatlarımızı sokakta bulmadık” şeklinde konuştu. Avcı “Türkiye’de yaşanan depremin yüzde birini yaşamış olsaydık birbirimizi yerdik” dedi.

ATASER: “FELAKETİ BİREBİR YAŞADIK”

Sel felaketini birebir yaşadıklarını söyleyen Başkan Ataser, her yıl aynı afetlerin yaşandığını ve bu bölgenin ihmal edildiğini belirtti. Geçitköy barajının kapaklarının islah edilmediğini öne süren Başkan Ataser, aksi bir durumda köyün su baskını ile karşı karşıya gelebileceğini söyledi. Başkan Ataser, gerekli önlemlerin alınması ve vatandaşların zararlarının karşılanması çağrısında bulundu.

TALAT “DEVLET KAVRAMINI SORGULAMAMIZ GEREKİR”

Bölge milletvekilleri olarak ilk günden beri yaşanan gelişmeleri takip etmeye çalıştıklarını belirten Talat, meclisin gündeminde de tutmaya çalıştıklarını ifade etti. Talat “Devlet ufak bir bölgeye sahip çıkamayacaksa, devlet kavramını sorgulamamız gerekir” şeklinde konuştu.

TOROS "BURADA KALICI BİR ÇÖZÜME İHTİYACIMIZ VARDIR"

Ongun Talat’ın ardından söz alan Fikri Toros “Burada kalıcı bir çözüm ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu. Yapısal sorunlardan dolayı en ufak yağıştan bile bölgenin etkilendiğini söyleyen Toros, Bayram Avcı’nın her zaman yanında olacaklarını ve gereğinin yapılması için çalışacaklarını söyledi.

“BİZ MUHALEFET OLARAK ELİMİZDEN GELEN KATKIYI KOYMAYA ÇALIŞIYORUZ” 

CTP Milletvekili Ceyhun Birinci konuşmasında “ülkenin yangın yerine döndüğünü” belirtti. “Biz muhalefet olarak elimizden gelen katkıyı koymaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanan Birinci, hükümetin hiçbir gayretinin olmadığını söyledi.

Editör: Umut Çengi