Libya Kızılayı, Sabrata açıklarından bir haftada 10 ceset çıkardı Libya Kızılayı, Sabrata açıklarından bir haftada 10 ceset çıkardı

Hamas, Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi.

Al Jazeera'nin haberine göre Hamas'tan yapılan ilk açıklamada "Hama Siyasi Bürosu Başkanı İsmail Heniyye, Katar Başbakanı ve Mısır İstihbarat Bakanı'na telefon açarak Hamas'ın 'ateşkes anlaşmasıyla ilgili' önerilerini onayladığını bildirdi" denildi.

Ayrıntılar açıklanmadı

Hamas'ın internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamaya göre, Heniyye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'ndeki ateşkes anlaşması için sundukları önerileri kabul ettiğini iletti.

Açıklamada, Heniyye'nin Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ile telefon görüşmesi yaptığını ve kendilerine ateşkes anlaşması ile ilgili sundukları önerileri Hamas Hareketi'nin onayladığını duyurdu.

Açıklamada, sunulan teklif ve önerilerin içeriği hakkında bilgi paylaşılmadı.

İsrail'den açıklama

İsrailli bir yetkili, Hamas’ın onay verdiği Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşması önerisine ilişkin detayları beklediklerini belirterek, “Hamas’ın yanıtını inceleyeceklerini” söyledi.

İsrail Devlet Televizyonu KAN’a konuşan İsrailli bir yetkili, Hamas’ın Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamasına dair açıklamada bulundu.

Habere göre, İsrailli yetkili, Hamas'ın duyurusunun ayrıntılarını beklediklerini ve “Hamas’ın yanıtını inceleyeceklerini” kaydetti.

İsrailli yetkili ayrıca, “Hamas'ın neyi kabul ettiğini ve neyi kabul etmediğini anlamaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Ateşkes anlaşması neleri içeriyor?

Gazze'deki Hamas Başkan Yardımcısı Halil El Hayya'nın verdiği bilgiye görea, ateşkes teklifi metni birbiriyle bağlantılı uygulama aşamalarını içeriyor. Teklifin içeriğinde, ateşkesin ikinci aşamasında askeri ve düşmanca operasyonların kalıcı olarak durdurulmasının doğrudan duyurulması da yer alıyor.

Halil El Hayya "Arabulucular bize, Amerikan Başkanı Biden'ın anlaşmanın uygulanmasını sağlamaya açıkça kararlı olduğunu söyledi" şeklinde konuştu. Hayya, topun artık İsrail sahasında olduğunu da belirterek "Ateşkes teklifiyle ilgili görüşlerimizi arabuluculara tam olarak bildirdik. Bu anlaşmayla ateşkes, yerinden edilenlerin geri dönüşü, yardım ve ciddi bir değişim anlaşması hedeflerine ulaştık" dedi.

Öte yandan Hamas kaynakları, ateşkes teklifinin üç aşamadan oluştuğunu belirtti. Buna göre her aşama 42 gün sürecek. Teklif, ikinci aşamada askeri ve düşmanca operasyonların kalıcı olarak durdurulmasının kabul edilmesini içeriyor. Teklifte üçüncü aşamada kuşatmanın tamamen kaldırılmasını onaylayan bir metin yer alıyor. Teklif, ilk aşamada işgalin Nestarim ekseninden tamamen çekilmesini ve yerinden edilenlerin geri dönmesine izin verilmesini ve ikinci aşamada İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesini içeriyor.

Hamas'ın ateşkes açıklaması bölgede sevinçle karşılandı

Hamasin Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmesinin ardından Refah kentindeki Kuveyt Hastanesi önünde toplanan Filistinliler sevinç gösterileri yaptı.

Editör: Simge YILDIZ