Mersin – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında deniz yoluyla yolcu taşımacılığında önemli bir gelişme yaşandı. Taşucu'ndan sonra şimdi de Anamur’dan Girne’ye direkt feribot seferleri başladı. Vatandaşlar artık daha uygun fiyatlarla KKTC'ye seyahat edebilecek.

Mersin ile KKTC arasında denizden yolcu taşımacılığında ikinci hattın açılmasıyla birlikte, Anamur’dan Girne’ye feribot seferleri resmen başladı. Daha önce sadece Taşucu'ndan feribotla KKTC'ye gidebilen vatandaşlar, artık Anamur’dan da uygun fiyatlarla seyahat edebilecek.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Tuna, 2019 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından milyonlarca liralık yatırımla yenilenen, 350 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki Anamur Deniz Uçağı ve Feribot İskelesi'nin kurulumunu üstlendiklerini belirtti. Tuna, “İskelenin işletme hakkını 10 yıllığına devraldık ve ANTSO Denizcilik Turizm Ticaret ve Sanayi AŞ bünyesinde faaliyete geçirdik” dedi.

İhmali olduğu düşünülen kişiler mahkemeye çıkarılacak İhmali olduğu düşünülen kişiler mahkemeye çıkarılacak

Bayram Öncesi Başlayan Seferler Memnuniyet Yarattı

Tuna, Anamur Deniz Uçağı ve Feribot İskelesi'nden ilk etapta kurban bayramı öncesi modern Piyale Paşa feribotuyla Anamur ilçesi ile KKTC-Girne arasında başlayan yolcu taşımacılığı seferlerinin, özellikle KKTC'deki öğrenciler, görevli Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, iş insanları ve tatil için KKTC'yi tercih eden vatandaşlar arasında büyük memnuniyet yarattığını vurguladı.

Yeni Hat, Yeni Fırsatlar

İskele'de arabalı vapur yanaşma rampalarının da bulunduğunu belirten Tuna, bu kapsamda Lübnan, Mısır, Tunus ve Fas gibi alternatif ülkelerle görüşmeler yapıldığını söyledi. Tuna, “Bu hat, yalnızca Anamur ve KKTC arasında değil, Akdeniz’in diğer ülkeleriyle de bağlantılar kurma potansiyeline sahip” diye ekledi.

Anamur’dan Girne’ye başlayan yeni deniz hattı, bölgedeki ekonomik ve turistik hareketliliği artırma potansiyeline sahip. Yeni hattın sağladığı avantajlarla birlikte, vatandaşlar hem uygun fiyatlarla hem de konforlu bir yolculukla KKTC'ye ulaşma imkânı bulacak.