İşte en iyi kameraya sahip telefon! Listede zirvede... İşte en iyi kameraya sahip telefon! Listede zirvede...
Meta tarafından yapılan açıklama sonrasında Facebook kullanıcıları uyarıldı. Facebook yaptığı açıklama ile kötü amaçlı mobil uygulama araçlarının kişisel bilgileri tehdit ettiğini belirtti. Şirketten yapılan açıklamada, onlarca kötü amaçlı mobil uygulama Google Play Store ve App Store aracılığıyla kullanıcıların telefonlarına sızıyor ve kişisel bilgilerine ulaşabiliyor. Araştırmacılar, bu uygulamalar aracılığı ile kullanıcıların Facebook giriş bilgilerini çalınabileceğini belirtiyor.
Şirket tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 400'den fazla uygulamanın ismi paylaşıldı. Bu uygulamalardan 50 tanesi popüler telefonlar arasında yer alan, iPhone kullanıcıları tarafından da kullanılan App Store'da yer alıyor. Fakat bu 50 uygulamanın mağazadan kaldırıldığı belirtiliyor.
Meta, Google Play Store ve Apple App Store’da listelenen uygulamaların arasında fotoğraf düzenleyiciler, oyunlar, VPN hizmetleri, iş uygulamaları ve diğer yardımcı programlar üzerinden gizlendiğini ortaya koydu. Fotoğraf editöri uygulamaları yayınlanan listede çoğunluğu oluşturuyor.
Ekibin analizine göre; - "Çizgi film karakterine benzeyin" temalı fotoğraf editörleri - Hız ve gizlilik vaat eden VPN uygulamaları - Telefonunuzdaki el fenerinin ışığının parlaklığını artırabileceğini iddia eden uygulamalar - Bir telefon için fazla yüksek kaliteli, 3 boyutlu grafiklerle reklam yapan oyun uygulamaları - Sağlık, astroloji ve fitness uygulamaları - Teknoloji platformlarındaki gizli özelliklere ya da tam erişime izin verdiğini iddia eden uygulamalar.
- Google Play ve Apple Store'da çizilen 'eğlenceli/faydalı bir uygulama' imajı - Sosyal medya platformlarında içerikle alakasız sponsorlu paylaşımlar yapılıyor. - Google Play ve Apple Store'de olumsuz kullanıcı yorumlarının önüne geçmek için sahte, olumlu yorumlar yazılıyor. - Tüm bu tuzakların ardından, uygulamayı indiren kullanıcı 'Facebook ile bağlan' seçeneğine tıkladığında tüm giriş bilgilerini de uygulama sahibiyle paylaşmış oluyor.
Eğer bu uygulamalardan biri telefonunuzda yüklüyse, aşağıdaki adımları takip edin: 1. Şifrenizi sıfırlayın ve güçlü bir şifre oluşturun. 2. 2 adımlı doğrulama özelliğini açın (2FA). 3. Oturum açma alarmlarını etkinleştirin. Böylece biri hesabınıza girmek istediğinde telefonunuza gelen bildirimle durumu anında fark edebilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz.