Uzmanlar arkadaşların, insan hayatının en önemli bileşenlerinden biri olduğunu ve sosyal ilişkiler açısından gerekli olduğunu belirtiyor. CNN Healthte yayınlanan bir araştırmaya göre, yetişkin erkeklerin arkadaşlarıyla derin ve anlamlı ilişki kurması, kadınlarla kıyasladığında daha zor. Çalışmada yer alan erkeklerin yarısı arkadaşlarından memnun olduğunu söylerken her 5 kişiden yalnızca biri, arkadaşından duygusal destek alabildiğini söylüyor. Bu oran kadınlarda çok daha yüksek. Peki erkekler nede derin arkadaşlıklar kurmada zorlanıyor? Araştırmalara göre erkekler arasındaki arkadaşlık bağları, ergenlikten yetişkinliğe doğru giderek zayıflıyor. Öte yandan, arkadaşlığını sürdüren erkeklerin, kadınlara kıyasla, arkadaşlarıyla daha az samimiyet kurduğu belirtiliyor. New York Üniversitesi’nden Dr. Niobe Way, “Erkekler, dünyaya duygusal anlamında kopuk gelmezler, giderek duyguları zayıflar ve ilişkileri zayıflamaya başlar” diyor. Her insanın, samimi ilişkiler kurma ihtiyacı duyduğu ve diğer insanlarla samimi birliktelik yaratma arzusu taşıdığı belirtiliyor.
Kalem klavyeden de keskin: Elle yazmak beyni daha çok çalıştırıyor Kalem klavyeden de keskin: Elle yazmak beyni daha çok çalıştırıyor
New Jersey’den psikolog Dr. Frank Sileo, erkeklerin toplumsal baskı nedeniyle savunmasızlıklarını ve yakın arkadaşlığa olan ihtiyaçlarını göstermede zorluk yaşadığını ortaya koydu. İnsanların hem sert hem de yumuşak bir mizaçla dünyaya geldiğini belirten uzman, sert yönlerimizin maskülen, yumuşak sayılabilecek davranışlarımızın ise feminen göründüğünü belirtiyor. Zayıflıklarını ve ihtiyaçlarını sergileyemeyen bir erkek ise arkadaşlıktan ve onu feminen gösteren her şeyden uzak durmaya başlıyor. Yalnızlık, şiddet ve öfke problemleri ise bu noktada baş gösteriyor. Uzmanlar, “İnsan doğamızla çarpışan bir kültürde yaşıyoruz. Eğer çocuklarımızı kendi doğasına aykırı bir şekilde büyütürsek, yetişkinliğe eriştiklerinde sosyal hayatlarında sorun yaşamaya başladıklarında şaşırmamalıyız” diyor.