Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, toplantıda yaptığı konuşmada ithal et konusunda ve birçok başka konuda hükümeti açıkça yalan söylemekle suçladı. Erhürman, ithal et tartışmasında yaşanan yanlış bilgilendirmelere dikkat çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyiniz yalan diyebilirim ama demeyeceğim. İthal ette 20 ton diyeceksiniz, 40 ton… Kemiksiz diyeceksiniz kemikli… Hollanda diyeceksiniz, Yeni Zelanda… Siz insanların berber misali ayak alışkanlıklarınızı bozarak güneyden ete mecbur bıraktınız. Ülkeye pek çok konuda geri dönülmez zararlar veriyorsunuz… Bugün bunu yaptık ama yarın ne olacak diyen öyle bir kaygı çeken bir zihniyet değil karşımızdaki."

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman 62’nci madde tahtında, “Asgari ücret, et ithali ve Ada 74” başlıklı konuşma yaptı.

Kürsüye çıkan Erhürman yeni konuşma başlığını “5 tambura 4 okka” olarak değişmesi gerektiğini söyledi, hükümete eleştiriler getirdi.

Bugün Meclis’te yaşanan nisap sorununun hükümetin tavrının bir uzantısı olduğunu kaydeden Erhürman, yasama günü olan bugün yasamayla ilgili bir gündem de olmadığını kaydetti.

Asgari ücrete gelen itiraza işaret eden Erhürman, dikkate alınmamış denilen şeyler dikkate alınsa daha yüksek bir asgari ücret belirlenmiş olacağını belirtti.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu plaj ücretleri hakkında İçişleri Bakanlığına çağrıda bulundu Tüketici Örgütleri Konfederasyonu plaj ücretleri hakkında İçişleri Bakanlığına çağrıda bulundu

Asgari ücretin neden düşürüldüğü konusunda hükümet tarafından açıklama yapılmadığını dile getiren Erhürman, asgari ücret indiriminden hemen sonra elektriğe zam yapıldığına işaret etti.

Orta vadeli planda, önümüzdeki dönem için kişi başına düşen milli gelirin yükseldiğini ifade eden Erhürman, buna uygun adım atılması gerektiğini de söyledi.

İthal edilecek etin menşei konusunda neden açıklama yapılmadığını soran Erhürman, et ithali konusundaki sürecin halka güven vermediğini anlattı.

Lokantalar donmuş et kullansa dahi, menü fiyatlarının düşmeyeceğini dile getiren Erhürman, hem elektrik hem benzin fiyatlarının arttığını dile getirdi.

Süte ek maliyet koyarak eti ucuzlatma yoluna gidilmemesi gerektiğini kaydeden Erhürman, atılan adımların konuyu içinden çıkılmaz bir sarmala çevirdiğini, bunun ekonomiyi Güney’e kaydıracağını kaydetti.

Ada 74 gemisine de değinen Erhürman, rantabl olmayan bir geminin alınmasının bile ülkenin yönetilemediğini gösterdiğini kaydetti. Ayrıca geminin sadece Mersin- Gazimağusa arasında seyahat etmek için sertifikalandırıldığını dile getiren Erhürman, geminin sertifikasına uygun sefer yapamayacağını kaydetti.

Öte yandan bu geminin büyük bir müjde olarak sunulduğunu dile getiren Erhürman, ödemenin Maliye’den çıkmadığının söylendiğini ancak hem Türkiye Cumhuriyeti halkının parasını çar çur etmeye kimsenin hakkı olmadığını hem de bu parayla daha doğru bir yatırım yapılabileceğini anlattı.

Bu geminin şubata kadar 96 sefer yaptığını dile getiren Erhürman, o günden bu yana geminin oturduğunu ve bunun zarar anlamına geldiğini kaydetti.

Editör: Umut Çengi