Yasa tasarılarının oylanmasından önce Genel Kurul’da Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun konuşmasının ardından söz alan CTP Genel Başkanı  Tufan Erhürman, Ertuğruloğlu’nun açıklamalarını eleştirdi.

Erhürman, Ertuğruloğlu’nun söylediklerini “ezberlenmiş içeriği olmayan, tutarlılığı olmayan sözler” olarak nitelendirdi.

Halka yeni bir şey sunulmadığını, eski söylemler daha tutarlıyken, şimdi bunun da ortadan kalktığını, halkı gelecekte neyin beklediğini anlamanın mümkün olmadığını savunan  Erhürman, Ertuğruloğlu’nun gelinen aşamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yeniden tanımlanmasını istedikleri söylemlerini de eleştirdi.

Erhürman, “Mesele Kıbrıs Türk halkının geleceği, gençlerin çocukların nasıl bir adada yaşayacağı meselesidir. O yönde adım atılması gerekir” dedi.

Tatar “Kıbrıslı Türklerle Buluşma: Kıbrıslı Türklerin Avustralya’ya Gelişinin 80. Yıl dönümünü Anma” etkinliğine katıldı Tatar “Kıbrıslı Türklerle Buluşma: Kıbrıslı Türklerin Avustralya’ya Gelişinin 80. Yıl dönümünü Anma” etkinliğine katıldı

Erhürman, CTP’nin 4 noktadaki önerilerinin ortada olduğunu ve ne yapılması gerektiğine dair görüşlerinin de net olduğunu kaydetti.  

Genel Kurul’da daha sonra Birleştirilmiş 2021 Mali Yılı Bütçesi Kesin Hesap Yasa Tasarısı (Y.T.No:60/1/2022-Y.T.No:186/3/2024 - S.R.No:31/3/2024) ve Sayıştay Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu ele alındı.

Komite Başkanı, CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay tasarıya ilişkin raporu okudu.

Ardından tasarı madde madde görüşülerek, açık oylandı. Tasarı 30 kabul, oyla oy birliğiyle kabul edildi. 20 vekil oylamaya katılmadı.  

Genel Kurul’da daha sonra Atatürk Öğretmen Akademisi Kuruluş (Değişiklik No:2) Yasa Tasarısı (Y.T.No:199/3/2024)  ele alınarak, tasarı oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul’da daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

Editör: Pelinsu Kamalı