Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi 1 Haziran Dünya Çocuk Günü şenliği düzenliyor Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi 1 Haziran Dünya Çocuk Günü şenliği düzenliyor

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı'nın aynı anda yurt dışında olması ve vekaletin Meclis Başkan Yardımcısı'na bırakmamasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Erhürman, "Anayasa'ya göre Meclis Başkanı dışında kimseye vekalet verilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Bu durum, hukuki bir belirsizliğe ve krize yol açmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Başsavcılığı'nın daha önce verdiği görüş, Meclis Başkanı dışında kimsenin vekalet alamayacağını belirtmiştir. Ancak, şu an yaşanan durum bu görüşün dikkate alınmadığını göstermektedir" şeklinde konuştu.

Erhürman'ın açıklamasının tamamı şu şekilde: 

"Sn. Ersin Tatar ve Anayasa'ya göre vekalet bırakabileceği tek kişi olan Meclis Başkanı Sn. Töre bir kez daha aynı anda yurt dışında. Asil de yok, vekil de!

Geçtiğimiz yıl benzer bir şey yaşanmış, bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Başsavcılık'tan görüş almış ve Başsavcılık, "Cumhurbaşkanlığı Meclis Başkanı'ndan başka kimseye vekalet veremez" demişti. Üstelik bu görüş halen Cumhurbaşkanlığı web sitesinde mevcut.

Ama kimin umurunda! Her "devlet" dediklerinde yeri göğü inletenlerin, ona buna devlet üzerinden hainlik basanların "devlet ciddiyeti" bu kadar işte!"

Editör: Simge YILDIZ