Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) heyetini kabul ederek görüştü.

Gazimağusa'da hat çekim çalışması yapılacak Gazimağusa'da hat çekim çalışması yapılacak

EL-SEN Başkanı Ahmet Tuğcu görüşmede KTÖS heyetine, ülkemizde enerji alanında yaşanan sorunlara ve KIB-TEK’te kötü yönetimden kaynaklanan sıkıntılara ilişkin bilgi verdi.

KIB-TEK’in, varoluş amacına uygun olarak topluma kesintisiz ve en ekonomik şekilde enerji verebilmesi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesinin yolunun, siyasi hegemonyadan kurtarılmasından geçtiğinin altını çizen Tuğcu, yıllardır komitede bekletilen özerklik yasasının bir an önce Meclis gündemine alınarak geçirilmesi yönündeki çağrısını yineledi.  

Tuğcu, “iş bilmez atamalar aracılığıyla hükümetin ‘çiftliği’ haline dönüştürülen KIB-TEK, bir an önce özerk bir yapıya kavuşturulmalı ve siyasi amaçlara hizmet eder bir yapı halinden, bilimsel verilerle yönetilen, insanımıza hizmet için çalışan bir yapı haline dönüştürülmelidir” dedi.

AKSA ile imzalanan KALECİK III Sözleşmesi ve bu sözleşmenin kurumun, dolayısıyla da Kıbrıslı Türk toplumunun sırtına yüklediği devasa boyuttaki ekonomik yük hakkında da, veriler ışığında KTÖS heyetini bilgilendiren Tuğcu, yasal bazda halihazırda birçok hukuksuzluk barındıran sözleşmenin derhal iptal edilmesini istedi.

Tuğcu görüşmede, K.T. Makina Mühendisleri Odası ile EL-SEN arasında uzun süredir devam eden işbirliği sonucunda enerji politikaları konusunda ortaya çıkan çalışmaların ve EL-SEN tarafından özel bir araştırma şirketine yaptırılan “Kamuoyunun Enerji Politikalarına İlişkin Görüşleri ve KIB-TEK Algısı” konulu araştırmanın sonuçlarını da konuk heyetle paylaştı.

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş de ziyarette yaptığı konuşmada, sendika olarak  ‘birlikte daha iyisini nasıl üretebiliriz’ anlayışı ile  EL-SEN’ i ziyaret ettiklerini, toplumsal sorunlara, çözüm ve barış sürecine ve sendikal dayanışmaya dair düşüncelerini paylaştıklarını ifade etti.

KIB-TEK’in toplumsal üretim açısından önemli bir kurum olduğunu ve sendikanın kurumun geleceği için inisiyatif aldığını belirten Maviş, EL-SEN’in kurumun gelişimi için hazırladığı enerji politikaları çalışmalarını, yasa tasarısı ve önerilerini önemsediklerini vurguladı.

Maviş, KALECİK Sözleşmeleri ile kurumun zarara uğratılmasından sorumlu olanların yargı önünde hesap vermesi ve vatandaşın Aksa’nın patronunu zengin etmekten kurtulması için Başsavcılığa ve Sayıştay Başkanlığı’na yaptıkları şikayet için de EL-SEN Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

Toplumsal çıkarlar doğrultusunda her türlü işbirliğini güçlendirerek sürdürme konusunda hemfikir olan EL-SEN ve KTÖS yetkilileri, Kıbrıs sorununa iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon temelinde bir çözüm bulunması amacıyla müzakere masasına bir an önce dönülmesinin gerekliliğine ilişkin ortak görüşü de yineledi.

Editör: Simge YILDIZ