Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), Ercan Havalimanı işletmecisi Emrullah Turanlı'nın 100 milyon TL'ye dayanan elektrik borcunun tahsil edilmesi halinde KIB-TEK'in gerçekleştirebileceği projeleri gözler önüne serdi. El-Sen'in yaptığı açıklamaya göre, bu miktarla Kıbrıs'ın enerji altyapısında önemli iyileştirmeler yapılabilir.

100 MİLYON TL İLE NELER YAPILABİLİR?

1. LED Sokak Aydınlatma Armatürleri: Borç tahsil edilirse, yaklaşık 22,000 adet LED sokak aydınlatma armatürü satın alınarak halkın karanlıkta kalmasının önüne geçilebilir.

Meclis Başkanı Töre, Berlin Temsilciliğine atanan Ertürk’ü kabul etti Meclis Başkanı Töre, Berlin Temsilciliğine atanan Ertürk’ü kabul etti

2. Solar Enerji Santrali: Yaklaşık 3 megavatlık, 750 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir solar enerji santrali kurulabilir, böylece sürdürülebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmış olur.

3. Yeni Araç Filosu: Kurumun bakım, onarım ve arıza hizmetlerinde kullanması için yaklaşık 30 adet tam teçhizatlı yeni araç alınabilir, bu da hizmet kalitesini artırır.

4. Trafo Yatırımı: KIB-TEK, bu borç miktarı ile yaklaşık 180 adet 400 Kva veya 140 adet 600 Kva trafo satın alabilir, bu da elektrik dağıtımındaki verimliliği artırır.

5. Elektrik Sayaçları: Yaklaşık 19,000 adet tek faz ya da 14,000 adet üç faz elektrik sayacı alınarak, elektrik tüketiminin daha doğru ölçülmesi sağlanabilir.

6. Orta Gerilim Yeraltı Kablosu: Yaklaşık 48,000 metre orta gerilim yeraltı kablosu temin edilerek, sık sık patlayan yeraltı kablolarının yenilenmesi sağlanabilir.

7. Fuel Oil Yakıt: Teknecik Elektrik Santrali'nde üretimde kullanmak üzere 6,000 ton fuel oil yakıt alınabilir, bu da enerji üretim kapasitesini artırır.