Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Genel Başkanı Ahmet Tuğcu, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) Ercan Havalimanı’nın 92 milyon TL'lik elektrik borcunun yapılandırılmasına tepki gösterdi. Ercan Havalimanı, Emrullah Turanlı yönetimindeki T&T Şirketi tarafından işletiliyor.

Tuğcu, açıklamasında şunları söyledi: "KIB-TEK yönetimi Emrullah Turanlı’yla mutabık olabilir, biz değiliz! Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun Ercan Havalimanı konusunda yaptığı açıklamayı hayretle okumuş bulunuyoruz. Ercan’ın borçlarının yapılandırılması konusunda bugün T&T şirket yetkilileriyle bir mutabakata varıldığını, dolayısıyla da EL-SEN’in, 92 milyon TL’lik borcun ödenmemesi durumunda bugün (14 Haziran) havalimanının elektriğini 'halk' adına kesme kararının 'bir anlamının kalmadığını' iddia eden KIB-TEK açıklaması, tam bir komedidir."

Tuğcu, "Sizler, Turanlı’nın borçlarını tahsil etmeyip, bu borcun kurum bütçesinde yarattığı açığı halkın cebinden almaya devam etme konusunda mutabık kalmış olabilirsiniz, ancak biz EL-SEN olarak sizinle mutabık değiliz," diyerek KIB-TEK yönetimine karşı durduklarını belirtti.

Aşıkoğlu'nun istifası belirsizliğini koruyor! Aşıkoğlu'nun istifası belirsizliğini koruyor!

Tuğcu ayrıca, "Kelime oyunlarıyla algı operasyonu yaratıp, sanki EL-SEN de bu mutabakatın bir parçasıymış gibi göstermeye çalışıp, bugün yapacağımızı açıkladığımız eylemi baltalamaya çalışma girişimleriniz, bir işe yaramayacaktır. EL-SEN bugün saat 11.00’da daha önceden açıkladığı gibi halk adına Meriç Trafo Merkezi önünde olacaktır. Ve KIB-TEK yönetimine hatırlatmamızdır; Ercan Havalimanı, ne yazık ki artık, açıklamanızda iddia ettiğiniz gibi ‘halkın’ malı değildir. Ercan Havalimanı artık halkın değil, siyasetin peşkeş çektiği Emrullah Turanlı’nın malıdır," dedi.

KIB-TEK yönetimine çağrıda bulunan Tuğcu, "Sizin göreviniz, Turanlı’nın değil, esas halkın malı olan KIB-TEK’in çıkarlarını korumak ve bu borcu derhal tahsil etmektir. Borcu tahsil edemiyorsanız, vatandaşa yaptığınız gibi keseceksiniz. Siz kesmiyorsanız, biz keseriz!" ifadelerini kullandı.