Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Ahmet Tuğcu, yaptığı açıklamada, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın meclis konuşmalarına sert eleştirilerde bulundu. Tuğcu, Arıklı’nın yanlış bilgilendirildiğini ve akıl sağlığından şüphe ettiğini belirtti.

"EL-SEN OLARAK TÜM YOLLARI AYDINLATALIM DEDİK"

Tuğcu, Erhan Arıklı’nın meclisteki konuşmalarını dinlerken üç önemli şüphe duyduğunu söyledi. İlk olarak, Arıklı’nın bürokratlarından yanlış bilgi aldığını ve bu yanlış bilgileri mecliste dile getirdiğini iddia etti. "23 Aralık'tan itibaren 11 Ocak’ta kendisine bir yazı yazdık ve dedik ki Erhan Bey, siz Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanısınız, karayollarımızda aydınlatma sorunları yaşıyoruz. Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar bu sorunu dile getirdik. Aydınlatma malzemelerini alın, biz El-Sen olarak tüm yolları aydınlatalım dedik ama cevap alamadık" dedi.

"BÜROKRATLARI YANILTIYORSA GELSİN GERÇEKLERİ KONUŞALIM"

İkinci olarak Tuğcu, Arıklı’nın içtiği şeyin hafızasını etkilediğini ileri sürerek, "Eğer Arıklı’nın bürokratları onu yanıltıyorsa, sendikamıza gelsin, birlikte rakamlarla gerçekleri paylaşalım" dedi.

Bazı köylerde 4 saat elektrik kesintisi! Bazı köylerde 4 saat elektrik kesintisi!

Üçüncü olarak, Tuğcu, Kıb-Tek’in mali sorunlarının temel nedenlerinin borçların tahsil edilememesi ve Kalecik sözleşmeleri olduğunu belirtti. "Erhan Bey, Kıb-Tek’in uyguladığı yıllık faiz oranı yüzde 37'dir. Ancak Kıb-Tek, ayrıcalıklı kişilere sattığı elektrik maliyetlerini tahsil edemiyor ve borçları yıllık yüzde 50-55 oranında artıyor" diye konuştu.Tuğcu, Arıklı’yı sendikaya davet ederek, "Gelsin sendikamıza, birlikte tartışalım ve açıklamalarını buna göre yapsın. Halkımızın menfaatlerini korumak için çalışırız" dedi.

"KABLO İLE ELEKTRİK GELİRSE BAKIM SIRASINDA TÜM ÜLKE KARANLIĞA GÖMÜLÜR"

Son olarak Tuğcu, Avrupa Birliği'nin fuel oil kullanımı konusunda santrallerin emisyonlarını düşürmek için filtre takılması veya gaz kullanılması gerektiğini belirtti. "Teknecik Elektrik Santralı'nı gazla çalıştırmak mümkündür. Kablo ile  elektrik geldiğinde sorun çözülecek diyorlar ama kablo bakımdayken halkı karanlıkta bırakacaklar. Aksa, havayı kirletiyor ve ceza kesilmiyor" dedi.

Tuğcu, Kalecik'teki sözleşmelerin ve Aksa'nın getirdiği eski makinelerin ülkenin enerji arz güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, "Aksa'nın getirdiği makineler 1999 model. Bu makinelerle enerji arz güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?" diye sordu.

Tuğcu, Güney Kıbrıs’a yaptıkları ziyarette Avrupa Birliği'nin ara bölgeye 20 megavatlık bir güneş enerjisi yatırımı yapmak istediğini, ancak Cumhurbaşkanının bu projeyi reddettiğini ve projenin iptal olduğunu öğrendiklerini de sözlerine ekledi.