Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Ahmet Tuğcu, üyelerine yönelik düzenlenen Sendikal Eğitim Semineri'nde konuştu. Girne Dome Otel’de gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasında Tuğcu, sendikanın en büyük güç kaynağının üyeler olduğunu vurguladı. Üye desteğinin olmadığı bir yönetimin başarılı işlere imza atamayacağını belirten Tuğcu, sendikanın öncelikli görevinin üyelerin haklarını korumak ve çalışma koşullarını iyileştirmek olduğunu ifade etti.

Seminerde, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'nun (KIB-TEK) geleceğini koruma adına yürütülen mücadeleye de değinen Tuğcu, kurumun siyasi ve ekonomik çıkarlara alet edildiğini ve özelleştirme tehdidine karşı olduklarını açıkladı. Yönetimin halka ait kurumu zarara uğrattığını iddia eden Tuğcu, bilinçli olarak yapılmayan yatırımlar ve halkın mağduriyeti konusunda sert eleştirilerde bulundu.

KTAMS Başkanı Bengihan: “Vekaleten atama talebinin yerine getirilmesi İyi İdare Yasası’na aykırı” KTAMS Başkanı Bengihan: “Vekaleten atama talebinin yerine getirilmesi İyi İdare Yasası’na aykırı”

Özellikle KIB-TEK'in özelleştirilmesine karşı olduklarını belirten Tuğcu, kurumun özerkliğini savunacaklarını ve bu süreçte üyelerin güçlü desteğinin kritik önem taşıdığını vurguladı. "Özelleştirme, hem kuruma hem de topluma ağır sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, hep birlikte kurumumuza sahip çıkarak, siyasi oyunlardan uzak durmalıyız" diyen Tuğcu, sendikal mücadelenin toplumsal sorumluluk gerektirdiğini dile getirdi.

Seminerde ayrıca, Kıbrıs Türk işçi hareketinin tarihçesi üzerine TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, KKTC'de özelleştirme politikalarını Ekonomist Prof. Dr. Erdal Güryay ve kurumsal iletişim stratejilerini METRON Araştırma Kurumu Direktörü Gürdal Hüdaoğlu konularında sunumlar gerçekleştirdi.