ÖZEL HABER |

Eğitimin zirvesi YÖDAK ile başkanlık koltuğunda oturan Turgay Avcı hakkındaki skandal iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

YASADIŞI SATIŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ön açma izni sahip olan ancak kurulum işleri tamamlanmadığı için öğretim izni olmadan satışına izin verilen Dünya Barış Üniversitesi konusunda tartışmalar devam ediyor.

YASADIŞI UYGULAMALAR ZİNCİRİ

Süreç içerisinde KKTC Yüksek Öğretim Yasası’nın 65/2005 maddesine göre, bahse konu üniversitenin satışı için Bakanlar Kurulu onayı alınmadı. Satış işlemleri tamamlanmadan MEB’den YÖDAK’ tan uygunluk yazısı alınmadı. Aynı süreçte YÖDAK’tan da uygunluk yazısı alınmadı. Kısacası yasadışı uygulamalar zinciri yaratıldı.

YASA DIŞILIKLARA EK YASADIŞI ÖĞRETİME BAŞLAMA İZNİ!

KKTC Yüksek Öğretim Yasası’nın 65/2005 maddesine göre, devir işlemleri tamamlanmadan ve yasaya göre devir şartları belirtilip, işlemler yapılmadan üniversitenin devredilemeyeceği açıkça belirtildiği halde, 25 Ocak 2023 tarihinde alelacele denetim yapıldı ve alelacele 5 Şubat 2023 tarihinde yasadışı bir şekilde ilgili üniversiteye “öğretime başlama izni” verildi.

Özsağlam okula gitmeden diplomayı aldı, hakkındaki soruşturma devam ediyor! Özsağlam okula gitmeden diplomayı aldı, hakkındaki soruşturma devam ediyor!

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Yaşanan bunca yasadışılık karşısında ise Savcılık bahse konu sürece el koyarak soruşturma başlattı. Edinilen bilgiye göre, Savcılık üniversiteyi kapatması halinde YÖDAK Başkanı ve üyelerine büyük tazminat davaları açılması gündemde.