Bilim insanları, yeni bir araştırmaya daha imza attı.

Sarhoşken yüzüstü uyuyan adam kör uyandı Sarhoşken yüzüstü uyuyan adam kör uyandı

1980 ile 2009 yılları arasında doğum yapmış 31 bin 128 kadının verileri, anne yaşı ile bebeklerde genetik olmayan doğum anomalileri arasındaki ilişki bağlamında incelendi.

Doğum anomalilerinin "en az görüldüğü 10 yıllık yaş aralığını" belirlemeye çalışan araştırmacılar, ideal yaşı da belirledi.

Bilim insanları, 23-32 yaş aralığının gebelik için ideal yaş aralığı olduğunu tespit etti.

Annenin yaşı arttıkça...

Araştırma ayrıca, annenin yaşı arttıkça bebeklerde down sendromu, kalp hastalığı, dudak ve damak yarığı gibi durumların yaşanma ihtimalinin arttığını buldu.

Dudak ve damak yarığı görülme riski genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde yüzde 9 olarak tespit edilirken, 32 yaş üstü gebeliklerde ise bu riskin yüzde 45 oranında olduğu ifade edildi.

Doğuştan sindirim sisteminde bozukluk riskinin, genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde 23-32 yaş aralığına göre yüzde 23 fazla, 32 yaş üstünde doğum yapan kadınların bebeklerinde ise bu oranın yüzde 15 fazla olduğu tespit edildi.

Daha önce yapılmış araştırmalar genetik bozukluklar ile anne yaşı arasındaki ilişkiyi doğrularken, kromozomal olmayan anomaliler ile anne yaşı arasındaki ilişki üzerine çalışmaların eksikliği hissediliyor.