Töre, Iain Duncan Smith'i kabul etti Töre, Iain Duncan Smith'i kabul etti

DAÜ'NÜN KADERİ TEHLİKEDE

Büyük umutlarla göreve getirilen Prof. Dr. Hasan Kılıç'ın aldığı ya da tek karar mekanizması gibi yalnız karar alarak aldığı bazı yanlış kararlar, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (DAÜ) rahatsızlık yaratıyor. Üniversitenin kötü yönetimi ve yapısal problemler nedeniyle finansal sıkıntılar yaşanıyor ve bu durum hem öğrenciler, hem öğretim üyeleri, hem de çalışanlar arasında büyük bir endişeye yol açıyor. Rektör Hasan Kılıç’ın geleneksel karar mekanizmalarını işlevsiz hale getirdiği ve VYK ile rektörlük arasında uyumsuzluk olduğu iddia ediliyor. Bu durum, öğretim üyeleri arasında tartışmalara neden oluyor.

REKTÖRÜN ELEŞTİRİLEN HARCAMALARI

Prof. Dr. Hasan Kılıç'ın, üniversitenin mali sıkıntılarına rağmen kişisel harcamalarına dikkat etmediği öne sürülüyor. Özellikle, yalnızca bir Gambiyalı öğrencinin bulunduğu üniversitede, bu ülkeye yapılan seyahatin gereksiz olduğu ve kişisel çıkar için gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Bu seyahatte yapılan yüksek harcırahlar, kredi kartı harcamaları, toplu yemekler, hediyeler ve 5 yıldızlı otel masrafları gibi harcamalar, DAÜ'nün zor durumda olan mali yapısına zarar verdiği belirtiliyor.

HÜKÜMET ELİNDEN GELENİ YAPIYOR

Başbakan Ünal Üstel, DAÜ'ye büyük önem veriyor ve üniversiteye her fırsatta destek sağlıyor. Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanlığı tarafından maaşların ve borçların ödenmesi için 400 milyon TL hibe edildi. Ayrıca, birkaç ay önce DAÜ'nün devlete olan yaklaşık 1,5 milyar TL borcu hükümet tarafından üstlenilerek silindi.

ÇAVUŞOĞLU DURUMA NE ZAMAN MÜDAHALE EDECEK?

Hükümet DAÜ'nün borçlarını üstlenip destek vermesine rağmen, Prof. Dr. Hasan Kılıç'ın yönetim şeklinin üniversiteyi çıkmaz bir duruma sürüklediği ve Kıbrıs Türk Hava Yolları gibi bir felaket yaşanacağı endişesi hakim. Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun DAÜ'deki bu duruma ne zaman müdahale edeceği merak konusu.