Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü onuruna Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi sanatçılarının imzasını taşıyan “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılı Ekim Sergisi” ile Kazakistan Cumhuriyeti sanatçısı Mariia Raskin’nin “Kıbrıs’ın İlham Kaynağı” adlı kişisel resim sergisi açılış törenine katıldı.

Konuşmasına, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yaşını, Cumhuriyete yakışır bir şekilde sanatla karşılıyoruz” ifadeleriyle başlayan Üstel, “Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük zorluklarla gerçekleştirdiği bağımsızlık mücadelesi ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti artık 100 yaşında. Ne mutlu bize ki, Cumhuriyetin 100’üncü yaşında yine aynı coşkuyla beraberiz” dedi. 

KTOEÖS yarın 6 okulda eylemde olacak! KTOEÖS yarın 6 okulda eylemde olacak!

Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, sergi açılışındaki konuşmasında, KKTC’nin de aynı özgürlük mücadelelerini verdiğini hatırlatan Üstel, “Bizler de ana vatanımız sayesinde 20 Temmuz Barış Harekâtı ile özgürlüğümüze kavuştuk ve 15 Kasım 1983’te KKTC’yi kurduk” dedi.

15 Kasım’da KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Üstel, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’e “KKTC’nin gelişimi ve bütün dünyada tanıtılması için verdiği emekler için teşekkür ediyorum” dedi. 

Sanatın ve bilimin toplumları daha ileriye taşıdığını söyleyen Üstel, YDÜ’nün sanata ve sanatçıya verdiği öneme de vurgu yaparak, “YDÜ, sanat ve bilim alanlarında imza attığı çalışmalarla ülkemizin adını bütün dünyaya duyuruyor. Bizler de devlet olarak KKTC dünyayla kucaklaşmaya hazırlıyoruz. Artık Türk Devletleri arasında KKTC'nin adını bilmeyen kalmayacaktır. Ülkemizin yarınları daha da parlak olacaktır” ifadelerini kullandı.