Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir dizi temaslarda bulunmak amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’e gitti.

Uçakta BRT Muhabirinin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Almanya’da yapacağı temaslar hakkında bilgi verdi, iki devletli çözüm modelini aktaracağını belirtti.

Almanya’nın Başkenti Berlin’de Kıbrıs Türk halkının sesini ve haklı davasını çeşitli platformlarda duyuracağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tüm engelleme çabalarına rağmen biz Avrupa’nın başkenti kabul edilen Berlin’de sesimizi duyurmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Almanya’da 3 buçuk milyondan fazla Türk yaşadığını ifade eden Tatar, Almanya’dan daha önceki dönemlerde de birçok kez davet aldığını anımsattı.

Tatar, “doğru zaman şimdiydi onlarla bir araya gelecek olmaktan son derece memnunum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar “Biz muhataplarımız ile devlet düzeyinde temaslar gerçekleştiremiyoruz bu bizi üzüyor eşitlik temelinde bir anlaşma olacaksa en doğal hakkımız olan kendi sesimizi duyurma hakkı dahi ısrarla bizlere verilmiyor bu bize yapılan büyük bir haksızlıktır. İzolasyon ve kısıtlamaları dolaylı olarak delerek orada sesimizi duyuracağız ve haklı davamızı savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Tatar, Antalya’da katıldığı Diplomasi Formuna ilişkin de değerlendirmede bulundu.

Mimarlar Odası heyeti, Türkiye Mimarlar Odası 49. Genel Kurulu’na katıldı Mimarlar Odası heyeti, Türkiye Mimarlar Odası 49. Genel Kurulu’na katıldı

Antalya Diplomasi Formunun çok verimli geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, söz konusu forumda Dünya’nın birçok yerinden gelen devlet başkanı, yabancı basın, diplomatlar ve akademisyenler ile görüşme ve Kıbrıs davasını anlatma fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Almanya ziyaretini tamamlamasının ardından Antalya’ya geçerek, temaslar gerçekleştirecek.

Editör: Simge YILDIZ