Özkunt, DAÜ Deniz Tesisleri ve arazilerinin "peşkeş çekileceği” iddialarının hala yalanlanmadığına dikkat çekti Özkunt, DAÜ Deniz Tesisleri ve arazilerinin "peşkeş çekileceği” iddialarının hala yalanlanmadığına dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Manchester’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle düzenlenen bir resepsiyonda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Tatar onuruna düzenlenen bu resepsiyona, Türk toplumu temsilcilerinin yanı sıra Pakistan, Bangladeş ve diğer Müslüman toplumu temsilcileri de katıldı.

Resepsiyonda, Türkiye Cumhuriyeti Manchester Başkonsolosu Onur Sayın, KKTC Londra Temsilcisi Çimen Keskin, Pakistan Manchester Başkonsolosu Muhammad Tariq Wazir ile belediye başkanları ve diğer yetkililer de yer aldı.

Resepsiyonu organize eden Kıbrıslı Türk iş insanı Ziya Emir, katılımcılara teşekkür ederek, Cumhurbaşkanı Tatar’a kendilerini onurlandırdığı ve her zaman halkının yanında olduğu için minnettarlığını dile getirdi. İş insanı Mehmet Nezir Korkut da, organizasyona katılan ve destek veren herkese teşekkür ederken, Tatar’ın ziyaretinden duyduğu onuru belirtti.

Türkiye Manchester Başkonsolosu Onur Sayın, Cumhurbaşkanı Tatar’ın ziyaretinin Kıbrıs Türk toplumuna verdiği önemi gösterdiğini ifade ederek, bu tür ziyaretlerin ilişkileri güçlendireceğine işaret etti ve organizasyonu düzenleyenleri tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Manchester’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, organizasyona katılan herkese teşekkür etti. Tatar, iş insanı Ziya Emir’e de teşekkür ederek, Kıbrıslı Türkler ve diğer Müslüman toplum temsilcileri ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kıbrıs konusundaki gelişmeleri katılımcılara aktaran Tatar, Türkiye ile her zaman tek vücut olarak hareket ettiklerini ve bölgede barış, huzur ve güvenlik için çalıştıklarını vurguladı. Tatar, savaşların acısını dile getirerek, işbirliğinin önemine değindi ve Müslüman toplumların birlik olmasının önemine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'nin Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Doğu Akdeniz’de gelişmeye devam ettiğini belirterek, turizm, eğitim ve diğer alanlardaki gelişmeleri anlattı. Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu vurgulayan Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs Türk halkının beklentilerine cevap vermesini beklediklerini ifade etti.

Türkiye’nin desteğiyle iki devletli çözüm siyasetini kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Tatar, uluslararası camianın da kendilerine destek vermeye başladığını ve KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olduğunu belirtti. Tatar, Kıbrıs’ta iki devletin iş birliği içerisinde geleceği inşa edebileceğini ve Rum yönetimine işbirliği çağrısını yineledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerin gelişimini ve girişimciliğini tebrik ederek, Manchester’da yoğun ve yararlı görüşmeler yaptığını kaydetti. Tatar, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin gurur kaynağı olduğunu belirterek, yatırım yapan herkesi tebrik etti ve başarılar diledi.

Tatar, Avustralya ziyaretini de anlatarak, KKTC devletini geliştirmek ve geleceğe taşımak için çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Müslüman toplumla da birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Tatar, gençler için, devlet için ve gelecek için hep birlikte mücadele etmeye ve çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.