CTP İskele Milletvekili Fide Kürşat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun ülkede aşırı derecede anormal bir durum olmadığı sürece asgari ücretin belirlenmesi için Haziran ayından önce toplanmayacağı yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

Kürşat, bakanın ülkedeki ekonomik durumu göz ardı ettiğini belirterek, "Bakan sanki bu ülkede yaşamıyormuş gibi konuşuyor. Ülkedeki ekonomik durumu anormal görmüyor gibi görünüyor!" dedi.

CTP İskele Milletvekili Fide Kürşat'ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Prof. Dr. Işıksal, Miçotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Prof. Dr. Işıksal, Miçotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi

"ÇALIŞMA BAKANI BU ÜLKEDE YAŞAMIYOR…"

Sanırım Çalışma Bakanı bu ülkede yaşamıyor. Ülkede aşırı derecede anormal bir durum olmadığı sürece demiş bir de Bakan... Demek bakan ülkede ekonomiyi anormal görmüyor!

Hayat pahalılığı özellikle asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşları her geçen gün daha derinden etkilerken; asgari ücret açlık sınırının altında kalırken; Kamudan maaş alanlara 4 ayda bir hayat pahalılığı yansıtılacak… Ancak asgari ücretli kesime artış Haziranda yapılacak.

Meclis kürsüsünden asgari ücretin dört ayda bir belirleneceğini söylemekle işler yürümüyor!

Hayatı ucuzlatacak önlemler alamıyor; piyasayı denetleyemiyorsunuz; üç ayda hayat %16.11 oranında pahalılaşıyor; siz ise asgari ücretlinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı görmezden geliyorsunuz… Kamu kaynaklarını imtiyazlı şirketlere peşkeş çekmek yerine, halkın alım gücünü artırın!

'ADALET, İNSANLIK ONURUNUN TEMELİDİR VE ASGARÎ ÜCRET BU TEMELDE BELİRLENMELİDİR'

Bu zihniyet bir an önce gitmeli, halkın gerçek sorunlarına çözüm bulacak bir anlayış gelmelidir…

Çalışanların emeğinin karşılığı olan asgari ücret, insanca yaşam standartlarını sağlayacak seviyede olmalıdır.

Aksi halde, adaletsizlik ve sosyal huzursuzluk kaçınılmaz olacaktır. Hükümetin, asgari ücreti insan onuruna yakışır bir şekilde belirlemesi ve çalışanların hak ettikleri değeri almalarını sağlaması gerekmektedir.

Adalet, insanlık onurunun temelidir ve asgari ücret bu temelde belirlenmelidir.”