Cumhuriyetçi, Türk Partisi (CTP), sokakta eylemlilik sürecini bugün “Biz Varız: Bu Yol Birlikte Yürünecek” sloganıyla Lefkoşa’da Kuğulu Park’ta toplanarak yapacağı yürüyüşle başlattı.

Kuğulu Park'ta gerçekleşen yürüyüşe halkın yanında bir çok siyasi isim de katıldı.

CTP Milletvekili Filiz Besim ve DP eski Genel Başkanı Serdar Denktaş Kıbrıs Postası'na yapılan yürüyüş ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Serdar Denktaş

"CTP'li değilim ama ortak çıkan sese destek veriyorum... Sesimizi duyurmaya çalışıyorum, birazdan bunun için yürüyüşe başlayacağım."

Filiz Besim

"Bugün ilk adımı attık, bu ilktir ama eylemlilik sürecimiz devam edecek... Halka olan görüşmelerimizde görüyoruz ki insanlar bizden daha çok şikayetçiler, biz sorunları anlatmadan onlar bizlere anlatıyorlar. Yapılan yürüyüş için çok heyecanlıyım"

Yürüyüşün başlamasının ardından ise büyük kalabalığın ön sırasında, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, DP eski Genel Başkanı Serdar Denktaş yer aldı.

Öte yandan eyleme Bağımsız Milletvekilleri Ayşegül Baybars, Jale Refik Rogers ve bir önceki dönemin milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu'da katılarak desteklerini belirtti.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın yaptığı konuşma ise şu şekilde:

Asgari ücrette ne olacak? Hür-İş neden çekildi? Asgari ücrette ne olacak? Hür-İş neden çekildi?

"Bu ülkeyi seven güzel insanlar hepiniz hoş geldiniz. Farklı fikirlere düşüncelere sahip olabiliriz ancak hepimizin ortak bir noktası var biz bu ülkeyi seviyoruz yüreği insan sevgisiyle dolu olan insanlarla bir aradayız. Çocuklarımızın geleceği için endişeliyiz… Şimdiki zihniyet geçmişte çalmış şimdi de çalmaya devam ediyor. Bu dünya adil bir dünya değil bu dünyada uygarlık barbarlık karşısında geriliyor. İnsan haklarına yakışan şekilde barış ve yaşam istiyoruz. Çok şey istemiyoruz.

Kıbrıs Türk halkı yıllardır bu mücadeleyi veriyor. Ev kiralayamama, ev alamama, araba alamama, iş bulamama gibi sorunlara sürükleniyor. Basiretsizlik almış başını gidiyor, büyük gayesizlikle karşımıza geçip koltuk kapmaca oynuyorlar. Kimse bu halkı yok edemez. Vardık var olacağız bu bir başlangıç uzun süredir süren bir sessizlik ve ortaya çıkan bir başlangıç. Bundan sonrasını hep birlikte göstereceğiz hazırlıklı olsunlar…

Bu yolun sonunda bu zihniyet gidecek ve biz geleceğiz ve hep birlikte yönetmeye geliyoruz. Bu akşam burada olan konuklara teşekkür ediyorum. Bu mesele ne CTP ne CTP’li meselesidir. Bu mesele var oluş meselesidir."