Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi

Lefkoşa’da yetkisi olmadığı halde lazer cihazı kullanıp dövme sildirirken bir müşterinin bileğini yaktığı gerekçesiyle tutuklanan Aykut Güçveren yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Sıla Topbaş olayla ilgili bulguları aktardı. Polis, huzurda bulunan zanlı Aykut Güçveren’in 2023 yılı Kasım ayı ve 04 Mart 2024 tarihinde Lefkoşa’da Feride Hikmet Sokak Üzerinde faaliyet gösteren ve işletmeciliğini yaptığı “Aykut Tattoo” isimli iş yerinde, müşteri olarak gelen G.A’nın sağ el bileği üzerinde bulunan dövmeyi silmek için tabip olmadığı ve yetkisi olmadığı halde hekim gibi Q-Switch marka laser cihazı ile işlem yaptığını ve tabipler birliği yasasına aykırı harekette bulunduğunu söyledi. Polis akabinde yapılan işlem sonucunda adı edilenin sağ el bileği üzerinde 2. Derecede yanık oluşmasına ve vücut bütünlüğünün bozulmasına sebep olup vahim zarara uğratarak sorumlu olduğu bir makineden gelmesi muhtemel bir tehlikeye karşı gereken önleyici tedbirleri almayı ihmal ederek ihmalkâr eylemde bulunduğunu mahkemeye aktardı. Polis yapılan şikâyet üzerine soruşturma başlatıldığını, soruşturma kapsamında Tabipler Birliğinden görüş alındığını ve söz konusu cihazı kullanma yetkisinin tabip olanlara verildiğini belirtti. Polis memuru, ayrıca birlikten alınan bilgide söz konusu cihazların ülkeye girebilmesi için kendilerinden onay alındığını ancak söz konusu cihazın yapılan kontrolünde kaydının bulunmadığını bu konunun da araştırılacağını mahkeme aktardı.

Polis, zanlının mahkemeye çıkarılarak, 3 gün tutukluluk emri alındığını, bu süre içerisinde müştekinin doktor kontrolünden geçirildiğini ve ikinci derece yanık olduğun dair sözlü beyan temin ettiklerini ancak raporun henüz hazırlanmadığını söyledi. Polis, zanlının sözlü beyanında cihazı kullanmak için kısa bir eğitim aldığını ve sertifikasının olduğunu söylediğini, bu konunun da araştırılacağını açıkladı. Polis, bu kapsamda zanlıya eğitim veren şahsın ifadesinin alınacağını belirtti. Polis, zanlının cihazı Moddo isimli kozmetik firmasından aldığını söylemesi üzerine konu iş yerinden araştırma yapıldığını belirtti. Polis, firma yetkililerinin konu cihazı talep üzerine yurt dışından getirildiğini, CE sertifikasının alınıp Sağlık Bakanlığına götürüldüğünü, konu cihazın tıbbi kapsam dışı olduğuna dair mühür vurulduğunu, o belge ile de gümrükten geçirildiğini ve 2022 Mart ayında da zanlıya satıldığını söylediklerini aktardı.  Polis, Moddo isimli iş yeri yetkililerinin beyanı üzerine konu evrakları incelemek üzere emare alacaklarını açıkladı.  Polis, soruşturmanın devam ettiğini, cihazın tıbbi cihaz olup olmadığının araştırılacağını, alınması gereken ifadeler ve araştırılması gereken hususlar olduğunu belirterek, zanlının 2 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının soruşturma maksatlı 2 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Editör: Simge YILDIZ