CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kıbrıs meselesi ve partisinin bu konudaki tutumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özel, Kıbrıs sorununu çözme noktasında CHP'nin daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini belirterek, geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarmanın önemine vurgu yaptı.

"Kıbrıs Meselesini Konuşmaktan Kaçmak Lüksümüz Yok"

Özel, Kıbrıs konusunun CHP'nin uzun süre konuşmaktan kaçındığı bir mesele olduğunu ifade etti. Ancak, gelinen noktada Kıbrıs'ta bir çözüm arayışının vatan hainliği gibi algılanabileceği dönemlerin geride kaldığını ve bu konunun artık cesurca ele alınması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının büyük önem taşıdığını belirten Özel, Kıbrıs'ta bir çözümü savunmanın Türkiye'nin çıkarlarını terk etmek anlamına gelmediğini, aksine kalıcı bir çözüm için inisiyatif almak olduğunu vurguladı.

“Örneklerle Yalan Haberlerden Korunma Kılavuzu” yayımlandı “Örneklerle Yalan Haberlerden Korunma Kılavuzu” yayımlandı

"Geçmişte Türkiye’nin Soluyla Kıbrıs’ın Sağının Aynı Şeyleri Savunduğu Bir Süreç Yaşadık"

Özel, Kıbrıs meselesinde Türkiye’nin sağıyla Kıbrıs’ın solunun, Türkiye’nin soluyla Kıbrıs’ın sağının aynı çizgide yer aldığı bir dönem yaşandığını belirtti. AK Parti iktidara geldiğinde Kıbrıs’ta çözüm odaklı bir politika izlemeye başladığında, CHP'nin adanın birleşmesine karşı duran Denktaş ve o dönemki TSK ile aynı çizgide durduğunu hatırlatan Özel, CHP’nin bu süreçte Kıbrıs politikası üretmede yapısal zorluklar yaşadığını söyledi.

"Kıbrıs’ta Çözüm İstemek Vatan Hainliği Değil, Cesaret Göstermemiz Lazım"

Özel, Kıbrıs'ta çözüm arayışının vatan hainliği olarak nitelendirilebileceği süreçlerin geride kaldığını ifade etti. Türkiye, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs'ın hep birlikte Avrupa Birliği'nde yer alabilmesi için oturup konuşulması gerektiğini savunan Özel, bu konuda cesaret göstermeleri gerektiğini belirtti. Bu, Türkiye'nin çıkarlarını terk etmek değil, aksine kalıcı bir çözüm için inisiyatif almak anlamına geliyor. Özel, Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) genel başkanıyla da bir araya geldiklerini ve bu konuları değerlendirdiklerini söyledi.

"Ben 20 Temmuz’da KKTC’ye Erdoğan ‘Birlikte Gidelim’ Demese de Gidiyordum, O Bugün ‘Sakın Gelme’ Dese de Giderim"

Özel, 20 Temmuz’da KKTC’yi ziyaret edeceğini ve bu ziyaretin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine olmadığını vurguladı. KKTC’nin 40. kuruluş yıldönümünde de orada olduğunu ve Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü törenlerinde de bulunacağını ifade etti. Özel, 1974 Kıbrıs gazileriyle birlikte adada olacaklarını belirterek, bu ziyaretin planlanmış bir ziyaret olduğunu söyledi.

"Benim Nezdimde Normalleşme Bitmedi"

Özel, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında siyasi gündeme soktuğu 'normalleşme' sürecinin sona ermediğini belirtti. Normalleşmenin amacı, ufak tefek tartışmaları kalıcı küslüklere ve ayrılıklara dönüştürmemek. 1980’lerde Türkiye'nin başarabildiği bir şey olan normalleşmeyi sürdürmek gerektiğini vurgulayan Özel, siyasi liderlerin birbirleriyle konuşmadıkları, cenazede bile birbirlerini görmezden geldikleri bir süreci reddettiğini ifade etti. MHP’nin normalleşmeden rahatsız olduğunu ve AK Parti’nin MHP’nin restini gördüğünü belirten Özel, toplumun kavgadan ve gerginlikten bıktığını, artık kendi sorunlarının konuşulmasını istediğini söyledi. 31 Mart’tan beri toplumun sorunlarıyla ilgili olmayan hiçbir kavganın tarafı olmayacağını belirtti.

"Toplumun Sorunlarıyla İlgili Olmayan Hiçbir Kavganın Tarafı Olmayacağım"

Özel, Devlet Bahçeli'nin “AK Parti ile CHP arasında ittifak samimi dileğimizdir” şeklindeki ifadelerinin ardındaki anlamı bildiğini, ancak toplumun kısır siyasi kavgalar yerine kendi sorunlarının konuşulmasını istediğini söyledi. Bu yüzden hiçbir kavgada taraf olmayacağını ve normalleşme sürecini sürdüreceğini vurguladı.