Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, plansızlığın ve popülist siyasetin ülkemize verdiği zararlara dikkat çekti. Açıklamada, insan ve çevre odaklı bir yaşama ulaşana dek mücadelenin süreceği vurgulandı.

Platform, son yıllarda bilimden uzak, popülist siyaset anlayışının halkı yoksulluğa sürüklediğini belirtti. Plansız gelişim, denetimsizlik ve kontrolsüz büyüme, çevre ve halk sağlığı için ciddi tehditler oluşturuyor.

Açıklamada, Ülkesel Fizik Planından yeterince yararlanılmadığı, imar planlarının yürürlüğe girmediği ve denetimsiz yapılarla çevre odaklı yaklaşımlardan uzaklaşıldığı belirtildi. Hükümetin yanlış tutumları ve bireysel menfaat odaklı rant anlayışı, ülkemizi çevre felaketleriyle baş başa bırakıyor.

"Tarım toprakları betonlaşıyor"

Tarım politikalarının eksikliğine ve plansız gelişime dikkat çeken Platform, tarım topraklarının hızla betonlaştığını ve bunun geri dönüşünün olmadığını ifade etti. Tarım arazilerinin korunmasını sağlayacak imar planlarının hazır olmasına rağmen resmi gazetede yayınlanmadığı vurgulandı.

Platform, turunçgil yetiştiriciliği ve sulu tarıma elverişli arazilerin plansız satışına da dikkat çekti. Tarım arazilerinin azalması, hızla büyüyen nüfus karşısında gıda ihtiyacının karşılanamaz duruma geleceğini belirtti. Hayvancılığın temel girdi maliyetlerini oluşturan yem ihtiyacını karşılayacak arazilerin azalması, kültürümüzü ve varlığımızı tehdit ediyor.

Açıklamada, hükümetin bireysel menfaat odaklı, gerçeklerden ve bilimden uzak tavrı eleştirildi. Tarım ve gelişim politikaları olmadan sürdürülen tarım sektöründe çiftçilerin ve hayvancıların dışa bağımlılığı reddettiği vurgulandı. Temel gıda ürünlerinin üretim maliyetlerinin ancak planlı gelişim ve üretimle düşürülebileceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Süleyman Demirel Üniversitesi mezuniyet törenine katıldı Cumhurbaşkanı Tatar, Süleyman Demirel Üniversitesi mezuniyet törenine katıldı

Platform, ada ülkesinin her cm2'sinin planlanması ve rant sisteminin vicdanına bırakılmaması gerektiğini savundu. Gelecek nesillerin yaşam haklarını korumanın insanlığın sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Çevre Platformu, hükümetin bu sorumluluğu yerine getiremediğini belirtti.

Editör: Simge YILDIZ