Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, kamu yararı için çalışan tüm gazeteci ve basın çalışanlarının kendilerini güvende hissedebilmelerinin, o ülkenin ne kadar demokrat ve özgür olduğuyla direkt bağlantılı olduğunu vurguladı

Çeler: Basın özgürlüğünün tartışılmasının bile demokrasi ve özgürlükler açısından sıkıntılı bir durumdur

Yazılı mesaj yayımlayan Çeler gerek Kıbrıs’ın kuzeyinde gerekse dünya genelinde basın özgürlüğünün her zaman tartışmalı bir durumda olduğuna dikkat çekerek, aslında basın özgürlüğünün tartışılmasının bile demokrasi ve özgürlükler açısından sıkıntılar yarattığını belirtti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından her yıl açıklanan “Basın Özgürlüğü Endeksi”ne göre; Kıbrıs’ın kuzeyinin bul yıl 180 ülke içinde 90. Sırada kendisine yer bulduğunu hatırlattı, “Bu bizi endişelendirmelidir” dedi.

“Gazetecilerin kendilerini güvende hissedebilmeleri, bir ülkenin ne kadar demokrat ve özgür olduğunun da kanıtıdır” 

Birçok ülkede gazetecilerin ve basın mensuplarının hem ekonomik hem de iş yükü anlamında ciddi problemlerle boğuşarak mesleklerini yaptığına dikkat çeken Çeler, üstelik bu mesleğin “kamu yararı” bakımından birçok meslek kolundan ayrılmasına rağmen herhangi bir devlet korumasından da mahrum olduğunu vurguladı.

Çeler, “Özellikle ülkemizde son dönemde ‘Özel Hayatın Gizliliği Yasası’nın eksik ya da yetersiz hazırlanması nedeniyle birçok arkadaşımız sadece kamu yararına habercilik yaptığı halde suçlanmış ve hapis cezalarıyla karşı karşıya gelmiştir. Doğru bilginin halka ulaşabilmesi, bunu yapan gazetecilerin de kendilerini güvende hissedebilmeleri, bir ülkenin ne kadar demokrat ve özgür olduğunun da kanıtıdır” dedi.

Özdenefe, Mağusa Kültür Derneği’ni ziyaret etti Özdenefe, Mağusa Kültür Derneği’ni ziyaret etti

Çeler, kamu yararına yayıncılık yapan, gerçekleri ortaya çıkaran, emek veren herkesin Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutladı.

Editör: Pelinsu Kamalı