Yanıt vermek üzere söz alan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Baybars’ın tespitlerinin doğru olduğunu ve sorunların gecikmeden çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Çevre konusunda farkındalığın ülkede yeterli olmadığını belirten Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bilincin eğitimle olabileceği düşüncesiyle okullarda çaba sarf ettiklerini anlattı. Çavuşoğlu, çevresini temiz tutan, yeşillendirme yapan okulların hak ettiği yeşil bayrağı geçen yıl 29 okulun aldığını, bu yıl ise 30 okulun alacağını aktararak, birkaç yıl içinde tüm okulları yeşil bayrak seviyesine getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Güngör çöplüğünün kapasitesinin yetersiz olacağını ve yakma sisteminin kullanılması gerektiğini başından beri savunduğunu belirten Çavuşoğlu, AB yetkililerinin yakma sistemini kabul etmediğini aktardı.

Yerinden söz alan Bağımsız Milletvekili Jale Refik Rogers, Güngör çöplüğü kapasitesinin iyi yönetilmediği ve her atığın atıldığı için yetersiz kaldığını söyledi.

Dikkatsiz sürücüler dehşet saçtı! Dikkatsiz sürücüler dehşet saçtı!

Çavuşoğlu ise, Güngör’e birçok belediyenin çöpünün taşınmamasına rağmen günlük bin ton civarında çöp geldiğini söyledi.

Hayvansal atıkların bertarafı ile ilgili de Haspolat’ta bir yer olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, dondurucu konteynerlerin ise Veteriner Dairesi’nde olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, “Bununla ilgili teknik teçhizat bu ülkeye gelmiştir.” dedi.

Çavuşoğlu, “Geleceğe daha güzel bir çevre bırakmak için hepimizin çalışması gerekiyor.” diyerek, bazı altyapısal ya da yasal eksikliklerin mazeret gösterilmesinin doğru olmadığını vurguladı.

Editör: Umut Çengi