Töre: Ahiliği iyi bilen, Peygamberini de yüce Rabb'ini de bilir Töre: Ahiliği iyi bilen, Peygamberini de yüce Rabb'ini de bilir

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “53 Binden fazla insanımız ve Şampiyon Meleklerimizi kaybettiğimizi depremin birinci yılındayız, en büyük beklentimizi İsias Otel’de 35 canımıza mal olan suçluların hak ettikleri cezayı almasıdır” dedi.
Başkan Töre asrın felaketinin birinci yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenleri ve "Şampiyon Melekleri" andı.
Töre, açıklamasında depremde 49 KKTC vatandaşının hayatını kaybettiğini belirterek acılarının çok büyük olduğunu ve ateşin düştüğü yeri yaktığını söyledi.
Bazı ailelerde acıların katlandığını, anne ve çocukların birlikte hayatını kaybettiğini, iki kardeşin yaşamın aynı binanın enkazı altında sona erdiğini anımsatan Töre, “Bu olay ömür boyu bizlerde tarifsiz bir acı bırakacaktır” dedi.
Giden canların geri gelmeyeceğini kaydeden Başkan Töre, İsias Otel’İn çürük ve depreme dayanıklı olmadığının belgelendiğini, tüm sorumluların hak ettikleri cezayı almaları gerektiğini vurguladı.
Başkan Töre, binaların sağlam yapılması halinde deprem ve sonrasında kayıpların en aza indirilebileceğini, kendileri ilgilendiren konunun da bu olduğunu ifade etti.
Allah bize bir daha böyle bir göstermesin diyen Başkan Töre, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet acılı ailelere başsağlığı diledi.