Milletvekili Erkut Şahali’nin konuşmasının ardından söz alan Maliye Bakanı Özdemir Berova, bu konularda düzenlemeler yapılmasının kaçınılmaz olduğunu, tasarının uzun süreden beri gündemde bulunduğunu kaydetti. 

Ülkeden ihraç edildi, kaçak yollarla geri geldi! Ülkeden ihraç edildi, kaçak yollarla geri geldi!

Ekim ayında Meclis yeniden açılana kadar komitedeki çalışmaların devam edeceğini belirten Berova, bu sürede yasa üzerinde iyice tartışılmasına olanak olacağı ve tasarının en maksimum şekilde ortak bir fikirle çıkabileceği düşüncesinde oldukları için ivediliğini talep ettiklerini söyledi.   

Berova, “Yangından mal kaçırma gibi bir niyetimiz olsa, Meclis kapanmadan bir hafta önce alıp, hızla geçirip Genel Kurul’a sunardık. Tasarı, komitede gerekli ve hak ettiği şekilde incelenecektir.” diye konuştu.

Ardından, tezkere oya sunularak, oy çokluğuyla kabul edildi.

- Bazı tezkereler oylandı

Meclis Genel Kurulu daha sonra gündeminde bulunan diğer tezkelerin oylanmasıyla devam etti. 

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Akıllı Ulaşım Sistemleri Projesine Yönelik Uygulama Protokolü (Onay) Yasa Tasarısı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yapı İşleri Alanında Mutabakat Zaptı (Onay) Yasa Tasarısı’nın Genel Kurul’da üçüncü görüşmelerine ilişkin tezkereleri oy çokluğuyla kabul edildi.

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin, ivedilikle görüşülen Yayın Yüksek Kurulu 2024 Mali Yılı Ek Bütçe Yasa Tasarısı’nın Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi.

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin, Konut Edindirme (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi okunarak, oy çokluğuyla onaylandı.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin, Madalya ve Nişanlar (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi oy birliğiyle kabul edildi. Komitenin, Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısının Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi ise oy çokluğuyla kabul edildi.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü (Değişiklik) Karar Önerisi'nin Genel Kurul’da üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi oy birliğiyle; İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin, Genel Kurul çalışmaları devam ederken çalışmasına imkan sağlanmasına ilişkin tezkeresi oy çokluğuyla onaylandı.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin, Genel Kurul çalışmaları devam ederken, çalışmasına imkan sağlanmasına ilişkin tezkeresi ise oy birliğiyle kabul edildi.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin gündeminde bulunan Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısının ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi de oy birliğiyle onaylandı.

- TC ve KKTC Hükümeti arasında Akıllı Ulaşım Sistemleri Projesine Yönelik Uygulama Protokolü

Tezkerelerin oylanmasının tamamlanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Akıllı Ulaşım Sistemleri Projesine Yönelik Uygulama Protokolü (Onay) Yasa Tasarısının üçüncü görüşmesine geçildi.

Komite Başkanı UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, tasarıya ilişkin komite raporunu okudu.