Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, “Meteoroloji Dairesi Müdürünün, kuraklık tahminini açıklaması bahane edilerek, görevden alınmasının kabul edilemeyeceğini” belirterek, “Daire müdürlerinin atamaları Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak sınavlarla liyakata dayalı olmalıdır” dedi.

Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, “UBP-DP-YDP hükümetinin, kamu yararını, verimliliği gözetmeyen, liyakatı, adaleti hiçe sayan yönetim anlayışı nedeniyle her gün yeni bir oldu-bitti vakası ile karşılaştıklarını” savundu.

KTAMS Başkanı Bengihan'ın açıklaması şu şekilde;

Sosyal Konutlar-Çevre yolu bağlantısındaki ışıklarda düzenleme yapıldı Sosyal Konutlar-Çevre yolu bağlantısındaki ışıklarda düzenleme yapıldı

"UBP-DP-YDP Hükümetinin, kamu yararını, verimliliği gözetmeyen, liyakatı, adaleti hiçe sayan yönetim anlayışı nedeniyle her gün yeni bir oldu-bitti vakası ile karşılaşıyoruz.
    Kamu kurumlarını aile şirketi gibi yönetme hevesindeki bakanlar, kurumsal hafızayı korumak yerine,  yandaş atamaları ile kamu kaynaklarını  pervasızca kullanmaktadırlar.  Meteoroloji Dairesi Müdürünün görevden alınması UBP-DP-YDP Hükümetinin yönetim anlayışını ortaya koyan somut örneklerden biridir.
    Ercan Havalimanının yeni pistinin açılması aşamasında piste kurulan mobil meteoroloji istasyonlarının güvenli iniş-kalkış için yeterli olmadığı, insan hayatını riske atacak önemli eksiklikler olduğu yönünde açıklama yaparak, eksiklikler tamamlanmadan yeni pistin açılmasına karşı çıkan Müdürün,  kuraklık tahminini  açıklaması bahane edilerek   görevden alınması asla kabul edilemez.
    Meteoroloji Dairesinin Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Yasasının kuruluş amacını açıklayan 3. Maddesinde “Devlet ve bölge sınırları içinde gerçekleşen ve gerçekleşecek olan atmosferik ve diğer fiziki, dinamik olayları, afetleri ve meteoroloji ile ilgili elemanları gözlemlemek ve tahmin etmek” ibaresi açıkça yazarken; Sn. Erhan Arıklı,   mizah konusu olacak şekilde  kış mevsiminin kurak geçeceği tahmininde bulunduğu gerekçesiyle  Daire Müdürünü görevden aldığını açıklamıştır. Görevden alma gerekçesi yanında, Meteoroloji alanında hiçbir eğitimi olmayan, daire dışından birilerinin müdür olarak atanması girişimi de asla kabul edilemez. 
    Kamu kurumlarının görevlerini layıkı ile yerine getirebilmeleri için liyakat ve kurumsal hafıza olmazsa olmazlardır. Üçlü kararname sistemi, kendi siyasi ikballerini önde tutan ve önceliği kamu yararı değil, yandaş memnuniyeti olan yöneticiler eliyle yozlaşmış, kamu kurumları işlevsiz hale getirilmiştir. 
    Kamuda verimliliği sağlamak, halkımıza hak ettiği kaliteli kamusal hizmetleri sunabilmek için öncelikle Üst kademe yöneticilerinin atanmasını düzenleyen 53/1977 sayılı yasa derhal ele alınıp özellikle Daire Müdürlükleri  üçlü kararname sisteminin  dışına çıkarılmalıdır. Daire Müdürlerinin atamaları Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak sınavlarla   liyakata dayalı olmalıdır."