Eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, hükümetin Kıbrıs sorununa ilişkin yaklaşımına sert eleştirilerde bulundu. Denktaş, konuşmanın ve müzakere etmenin önemine vurgu yaparak, "Ben ortaya bir zihniyet koyuyorum, tabi ki meşaleyi vatandaş yakacak” dedi.

Bir canlı yayında açıklamalarda bulunan Serdar Denktaş, mevcut hükümetin Kıbrıs sorununa yönelik politikasını eleştirerek, "Konuşmazsak müzakere olmaz, müzakere etmezsek hedeflerimize ulaşmak mümkün değil. Konuşup tartıştıkça bir noktaya varılabilir" ifadelerini kullandı. Denktaş, üzerinde çalıştığı projenin bu doğrultuda olduğunu belirterek, çıkış yollarına inancının tam olduğunu söyledi. Denktaş, "Biraz daha bunun üzerinde çalıştıktan sonra siyasi partilerimizin de katkılarını almam gerekir, çünkü bu hepimizi ilgilendiren bir konudur" dedi.

Denktaş, Kıbrıs sorununun partisel bir iç propaganda malzemesi olmaktan çıkarılması gerektiğini belirterek, "Kıbrıs sorununu ulusal bir mesele haline getirip, Ankara'nın desteğini de alarak dünyaya kendimizi anlatmamız gerekiyor. Ancak öncelikle kendi içimizde mutabakata varmamız lazım. Aksi halde, ambargolar altında yaşamaya devam eden, gençlerimizin geleceğini hayal bile edemediği bu durumda kalmış olacağız ve en kötüsü de budur" dedi. Denktaş, "Ben ortaya bir zihniyet koyuyorum, tabi ki meşaleyi vatandaş yakacak" diyerek sözlerine devam etti.

Denktaş, "Bu adaya aşığım. Torunlarımın bu ülkede yaşamasını istiyorum, başkalarının çocuklarının da ülkelerinde yaşamalarını istiyorum. Bu nedenle uğraşmaya devam edeceğim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Prof. Dr. Işıksal, Miçotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Prof. Dr. Işıksal, Miçotakis’in Güney Kıbrıs ziyaretini değerlendirdi

"Çok Daha Ciddi Bir Ekonomik Kriz Kapımızı Çalmak Üzere"

Yabancılara mülk satışları ve Rum mallarının satışlarıyla ilgili yapılan düzenlemelere de değinen Denktaş, "Rum tarafının ne yapmaya çalıştığını anlamak mümkün ama bizimkilerin yaptığı düzenlemeleri anlamak mümkün değil. Bu sektör, 64 tane sektörün daha işlemesine neden oluyor. Böyle giderse mülk satışları neredeyse duracak ve çok daha büyük bir krizle karşı karşıya kalacağız. Bu da ekonomide zincirleme bir etkiye neden olacak" diyerek mali bir çıkmaza karşı uyarıda bulundu. Denktaş, mülk satışlarından elde edilen gelirlerle sosyal konut inşa edilip vatandaşların ev sahibi yapılması gerektiğini vurguladı.

"Medyada çıkan ve gerçekleri tam olarak yansıtmayan yorumlardan hareket edilerek tedbir alınmaz" diyen Denktaş, sorunları giderecek bir sistemin kurulabileceğini fakat bunun vizyon ve niyet gerektirdiğini belirtti. Denktaş, "Her mali sıkışıklıkta 'Türkiye nasıl olsa çözer' zihniyeti doğru bir yaklaşım değil. Türkiye elbette bize destek olur ama bizim de sistemimizi kendi kendini döndürebilecek şekilde kurmamız gerekir" ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.