KTOEÖS yarın 6 okulda eylemde olacak! KTOEÖS yarın 6 okulda eylemde olacak!

ARHUN KAÇMAK İÇİN HER YOLU DENİYOR!
 
Daha önce aleyhindeki ceza davasında yurt dışı yasağının kaldırılması için başvuru yapan ve bu talebi reddedilen Tekin Arhun, avukatı Oktay Çınar aracılığıyla teminat değişikliği talebinde tadilat yaptı.
 
ÇIKIŞ YASAĞI KONMUŞTU
 
Tekin Arhun’a 'Kişilerin Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Ederek Görüntü ve/veya Sesleri Kayda Almak veya İfşa Etmek' ve 'Tanıkları Yalan İfade Vermeye veya Doğru Şahadeti Gizlemeyi Teşvik Etmek' suçlamaları ile 2021 yılında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu. Arhun ise, Türkiye’de bir sözleşme imzalaması gerektiği iddiasıyla, yurt dışı çıkış yasağının 4 ila 25 eylül tarihleri arasında kaldırılması talebiyle Mahkeme’ye teminat değişikliği başvurmuş ancak davaya bakan Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Jale Ergüden tarafından bu talep reddedilmişti.
 
“ÇOK ÇELİŞKİLİ”
 
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Jale Ergüden, Arhun ve avukatları tarafından mahkemeye sunulan gerekçelerin ‘çok çelişkili’ olmasından ötürü reddetmişti. Mahkeme’nin reddine rağmen Arhun ve avukatları taleplerinde tadilata giderek tekrar yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması için bir kez daha mahkemeye başvuruda bulundu. 
 
 
YARGIÇTAN BAŞSAVCILIĞA ÇAĞRI
 
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Jale Ergüden, Arhun’a yurtdışına çıkış yasağının huzurundaki davada konulduğunu, Ağır Ceza’daki davasında ise yurtdışı çıkış yasağı konmadığını, iddia makamı olarak Başsavcılığın sanığa yurt dışına çıkış yasağı konması için bir başvuru yapmaması halinde önündeki müracaata göre karar vereceğini taraflara bildirdi. Ergüden, iddia makamını Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada yurtdışına çıkış yasağı talebi yapmaya davet etti.
Yargıç Jale Ergüden başvuruya yönelik müracaatı değerlendireceği duruşma gününü ise 1 Kasım olarak tayin etti. Aynı gün Ağır Ceza’da sanık Arhun’un yargılanmasına devam edilecek.
 
BAŞSAVCILIK NE YAPACAK?
 
Şayet Başsavcılık Arhun için teminat değişikliğine giderek ve Ağır Ceza Mahkeme Heyeti’nden Arhun’a yurtdışına çıkış yasağı konulmasını talep etmezse, aynı gün diğer davada sanık olan Arhun’un yurt dışına çıkış yasağı kaldırılabilecek. Bu konuda Başsavcılığın nasıl bir tavır takınacağı merak ediliyor.