Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, kişisel sosyal medya hesabından 2023 yılında yürürlüğe giren asgari ücrete endeksli olan belediye hizmet harçları ve su fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Şenkul, geçen yıl belirlenen ve brüt asgari ücretin yüzde 13'ü olarak belirlenen Girne Belediyesi'nin Hizmet Resmi bedelini hatırlattı.

2024 için konutlarda aylık hizmet bedelinin 298 TL olarak belirlendiğini ifade eden Şenkul, bu bedelin, 10 ton su ücreti ve sayaç kirası ile birlikte bir evin ortalama faturasının 490 TL'ye denk geleceğini açıkladı. Şenkul, 2025 yılının Ocak ayına kadar su alış fiyatlarında bir değişiklik olmazsa, bu rakamların aynı şekilde devam edeceğini belirtti.

Paylaşımında ayrıca, fiyat değişikliklerini ve belediye hizmet bedellerini asgari ücrete bağlı olarak güncellediklerini ve Girne Belediye idaresi ve meclisinin ülke genelindeki hizmet bedellerine bakıldığında ortalamanın altında bir fiyat politikası benimsediklerini vurgulayan Şenkul, enflasyonun kontrol altına alınmadan yapılan maaş artışlarının zamlı tarifelere yol açtığını ifade etti.

Zahra Mahkemesi: 19 zanlı teminata bağlandı, 16 yaşında olan 4 zanlıya teminat şartı koyulmadı! Zahra Mahkemesi: 19 zanlı teminata bağlandı, 16 yaşında olan 4 zanlıya teminat şartı koyulmadı!

Şenkul, açıklamasını "Güzel şeyleri paylaşıp, fiyat değişikliği gibi göreceli negatif bilgileri de ilk ağızdan duyurmak duruşumuzun gereğidir" diyerek tamamladı.