Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, hükümetin hayvancılık politikalarını protesto etmek için sürdürdüğü eylemde, Lefkoşa’da bulunan Başbakanlık binası önünde dün başlattıkları araçlı protestoya bugün de devam etti. Eylemciler, sabah saatlerinde yeniden toplanarak Başbakanlığın demir bahçe parmaklıklarını ve araç giriş kapısını traktörle yıktı. Yaşanan arbede sonucunda bazı eylemciler gözetim altına alındı. Olayın ardından polis, Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemleri alarak “etten duvar” ördü.

Eylemler Şiddetleniyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği üyeleri, Başbakanlık önünde balya ve lastik yakarak protestolarını sürdürdü. Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, "Yeni başbakana daha güzelini yapacağız." diyerek eylemlerin daha da sertleşeceğini belirtti.

Birlik yetkilisi Cemal Darbaz, muhatap bulamamaktan şikayet ederek, “Yolumuz uzun… Herkes hak ettiği cevabı alacak.” dedi. Darbaz, eylemin kararlılıkla devam edeceğini ve taleplerinin karşılanmasını beklediklerini vurguladı.

Eylemin İkinci Günü

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin dün akşam Başbakanlık önünde bıraktıkları araçlarla devam eden eylemi, bugün sabah saatlerinde yeniden başladı. Eylemciler, dün akşam ateşe verdikleri balya kalıntılarını tekrar ateşe verdiler. İtfaiye ekipleri yakılan ateşi söndürdü.

Kaplıca - Tatlısu Eski Anayolu üzerinde kaza! Kaplıca - Tatlısu Eski Anayolu üzerinde kaza!

Başbakan geleceğini söylemesine rağmen gelmediğini belirten Mustafa Naimoğulları, "Gelirlerse bir yere bağlar mıyız, bağlayamaz mıyız bilemiyoruz. Zaten sorunların farkındadırlar... Çözülürse gerekli açıklamayı yaparız." dedi.

Eylemde Geniş Katılım

Et ithalatını, girdi maliyetlerindeki yükselişi, çiğ süt ve canlı hayvan fiyatını belirleme politikasını protesto eden Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne bazı sivil toplum örgütleri de destek veriyor. Birlik üyeleri, hükümetin hayvancılık politikalarının kendilerini zor durumda bıraktığını belirterek, taleplerinin karşılanmasını istiyorlar.

Editör: Umut Çengi