Başbakan Ünal Üstel, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakanlarından Osman Örek’in ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Boksör Alperen birinci Dubai'de gururlandırdı Boksör Alperen birinci Dubai'de gururlandırdı

 Üstel, "Kıbrıs Türk Siyasi tarihi ile simgeleşmiş isimlerden, varoluş mücadelesinden devletleşme sürecine kadar ön saflarda yer almış, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakanlarından ve ve Ulusal Birlik Partisi eski genel başkanlarından, değerli hukukçu, siyasetçi, Merhum Osman Örek’i ölümünün 25. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 Başbakan Üstel, geniş hukuk bilgisi ve vizyonuyla Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ve Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Anlaşmaları’nın hazırlanması sürecinde, Londra Komitesi’nde Türk Toplumu Heyeti Başkanlığı yapmış Örek’in Kıbrıs Cumhuriyeti kabinelerinde de 3 Türk bakandan biri olarak görev aldığına işaret etti. Üstel, “ Osman Örek, Kıbrıs Türk Halkı’nın eşitlik haklarının kazanılmasında önemli rol üstlenmiş, bugünkü diplomatik ve hukuksal mücadelemizin ilk yapı adımlarını, gelecek nesillere aktarılmak üzere başarıyla atmıştır” şeklinde devam etti.

Osman Örek’in, Anavatan Türkiye’nin garantörlük hakkının resmiyete kavuşması için Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ile birlikte Londra ve Zürih Anlaşmaları’nda büyük mücadele verdiğine kaydeden Üstel, şöyle devam etti: 

“Bugün Kıbrıs Adası üzerinde, Kıbrıs Türk halkının, eşit ve egemen haklarını korkmadan talep edebiliyorsak bu Osman Örek ve tarihe mal olmuş diğer unutulmaz önderlerimizin çabaları sayesindedir. Bu vesileyle Merhum Osman Örek’i bir kez daha rahmetle anıyor, aziz hatırasına sahip çıkmaya devam edeceğimizi vurgularım."

Editör: Umut Çengi