Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile 2024 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması'nı bugün Ankara'da imzaladı. İmzalanan bu antlaşma ile 16 milyar TL’lik proje desteği ve hibe sağlanacak.

"TARİHİ BİR ANLAŞMA!"

Başbakan Üstel, Ankara’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yapılan anlaşmanın tarihi bir anlaşma olduğunu vurgulayan Üstel, hükümete geldiklerinden beri ilişkileri geliştirdiklerini belirtti.

"İSTİKRARSIZ DÖNEMLER BİZE ZAMAN KAYBETTİRDİ"

Geçmişte imzalanan protokollerin ardından yaşanan sıkıntılara değinen Üstel, KKTC’nin istikrarsız hükümetler dönemini eleştirdi. Üstel, “Cevdet Bey de biliyor, bir anlaşma imzalıyorsunuz, 3 gün sonra hükümet değişiyor ve imzaladığınız protokoller de havada kalıyor. İstikrarsız dönemler bize zaman kaybettirdi.” dedi.

"HÜKÜMETE GELDİĞİMİZ GÜNDEN BERİ, HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Hükümete geldikleri günden beri istikrarlı bir politika yürüttüklerini vurgulayan Üstel, imzalanan her protokolde hedefleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Lefke, Karpaz, Girne-Alsancak çevre yollarının projelerinin tamamlandığını ve Yeni Ercan Havalimanı’nın hayata geçirildiğini söyledi. Yaşam suyunun ovalarla buluşması konusunda da ilerlemelerin kaydedildiğini belirtti. Teknoloji alanında yaşanan gelişmelerden bahseden Üstel, “E-devlet, teknoloji altyapıları gibi çağımızın projelerinin de sonuna geldik” dedi.

"TÜM BU GELİŞMELER EKONOMİNİN SIKINTILI OLDUĞU BİR DÖNEMDE YAPILDI"

Tarım, sanayi ve eğitim alanlarında ciddi gelişmeler olduğunu belirten Üstel, tarihte görülmemiş miktarda okul projeleri, tarım destekleri ve teşviklerini hayata geçirdiklerini ifade etti. Sağlık alanında yarım kalan projelerin tamamlanması konusunda da önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyledi. Üstel, “Tüm bu gelişmeler ekonominin sıkıntılı olduğu bir dönemde yapıldı.” diye ekledi.

ERDOĞAN VE YILMAZ'A TEŞEKKÜR ETTİ!

Posta Dairesi’nden iki yeni pul serisi yayında! Posta Dairesi’nden iki yeni pul serisi yayında!

Başbakan Üstel, istikrarlı duruşlarını bozmadan yollarına devam edeceklerini ve hedefledikleri tüm projeleri hayata geçireceklerini söyledi. 2024 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması üzerinde emeği geçen başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Cevdet Yılmaz olmak üzere tüm herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Canlı Yayın:

Editör: Umut Çengi