Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTU) yürütülen "sahte diploma" soruşturması devam ediyor. Dün akşam saatlerinde Gazimağusa Polis Müdürü Barış Sel, bu soruşturma kapsamında tutuklanmıştı ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne getirilmişti.

Dikkatsizce anayola çıkan sürücü kazaya neden oldu! Dikkatsizce anayola çıkan sürücü kazaya neden oldu!

Polis, mahkemede yaptığı açıklamada, Barış Sel'in usulsüz not girişi yapılarak İşletme Yönetimi yüksek lisans diplomasının verildiğini ifade etti. 18 Ocak 2023 tarihinde giriş yapıldığı halde, 1 Şubat 2023 tarihinde 9 ders notunun keyfi bir şekilde girildiğini belirtti. Ayrıca, tez sunulmadığı halde belgenin düzenlendiğini ve Sel'in sahte belgeyi Polis Genel Müdürlüğü'ne sunduğunu tespit ettiklerini açıkladılar.

Polis ayrıca, Sel'in ifadesinde tezini hazırlayıp teslim ettiğini ancak ilgili kişinin bu beyanı doğrulamadığını aktardı. Yüksek lisans jürisinin 4 kişiden oluştuğunu ve konuyla ilgili henüz ifadelerin alınmadığını belirttiler.

Barış Sel'in 2011-2013 yıllarında LAÜ'ye başvurarak yüksek lisans için 9 dersini tamamladığını ancak tez aşamasında bıraktığını, daha sonra 2015 affı sonrasında KSTU'ya kaydolduğunu açıkladılar.

Mahkeme, Barış Sel'in soruşturma kapsamında 3 gün tutuklu kalmasına karar verdi. Bu süre zarfında soruşturmanın devam edeceği belirtildi.

Editör: Umut Çengi