Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan Gazimağusa Polis Müdürü Barış Sel bugün Lefkoşa'da mahkeme huzuruna çıkarıldı. 

Barış Sel'in duruşması saat 11:30'da başladı.

Mahkemede söz alan zanlı konumundaki Polis Müdürü Barış Sel göz yaşlarına hakim olamadı ve şunları söyledi:

"Bize komplo kurdular, Genel Müdürlük komplo kurdu. Genel Müdürlüğe en büyük aday Barış Sel dediler,  Serdal'a verdim benbu tezi, ne yapmam gerektiğini bana söylenmedi... Ben bu masteri zor yaptım,göreve gittim yine de derslere girdim... Serdal Gündüz master yaptıralım dedi transkript getir bana dedi. Getirdim para istediler sonra boşver dedim, "biz hallederiz " dediler. Ben tezi yazdım teslim ettim tez danışmanım Serdal Gündüz'dü.  Komploya uğradım, 27 senelik meslek hayatımda kimse benim için kötü konuşmaz... "

İşte detaylar

Mağusa Polis Müdürü Barış Sel'in Avukatı polisin teminat talebine itiraz etti, kaçma şüphesi olmadığını söyledi.

Yakında polis terfilerinin beklendiğini, kendisinin Polis Genel Müdürü olmak için en iyi aday olduğunu ancak mevcut müdür tarafından önünün kesildiğini, kendisine komplo kurulduğunu iddia etti.

Mahkemede yeni bulgular aktaran polis, zanlının  mezuniyet belgesi ve sahte diplomayı tedavüle sürerek Ekim 2023'ten bu yana toplamada 7 bin 174 TL suç geliri elde ettiğini söyledi.

Polis ayrıca yine aynı diploma sayesinde terfi sınavında 3 puan elde ettiğinin tespit edildiğini aktardı.

Polis, zanlının notlarının, üniversitenin not sistemine sadece bir günde girdiğini de anımsattı.

Barış Sel'in master programının tezli olduğunu söyleyen polis, akademi kuralları gereği zanlının tezini jüri önünde sunması gerektiğini ancak sunmadığının tespit edildiğini aktardı.

Polis, zanlının uygun teminata bağlanarak tutuksuz yargılanmasını talep etti.
Bunun üzerine Sel'in avukatları, talebe itiraz etti.
Sel'in avukatı Mustafa Asena, zanlının kişiliğinin kötülenmesi amacıyla teminata bağlanmasının talep edildiğini iddia etti, yaşananların bir komplodan ibaret olduğunu savundu.

Avukat Asena, Sel'in tezini jüri önünde sunması gerektiğini bilmediğini, kimsenin kendisini bu yönde yönlendirmediğini öne sürdü.

Bıçakla etraftakileri rahatsız eden zanlı mahkemeye çıkarıldı Bıçakla etraftakileri rahatsız eden zanlı mahkemeye çıkarıldı

Daha sonra Sel, mahkemede söz aldı, gözyaşlarına boğularak; yaşanan sürecin, Polis Genel Müdürü tarafından kendisine kurulan bir komplo olduğunu iddia etti.

Sel, şöyle konuştu:
"Kaçma niyetim yok. Bur bir komplo. Müdürün bize kurduğu bir komplo. 27 senelik hizmetim var. Ben bu durumlara düşecek adam değilim. Polis Genel Müdürlüğü için en büyük aday bendim. Atın çamur da temizlesin dediler. Diplomayı hazırlayan Serdal Gündüz, imza atan Eğitim Bakanlığı. Ben sahte olduğunu ner
eden bileyim? Düşünün ki bir döviz bürosuna gittim, Dolar aldım. Sonra markete gittim ve paralardan biri sahte çıktı. Burada suçlu ben miyim? Ben tezi yazıp verdim. Bana ne yapmam gerektiğini kimse söylemedi. Ben en büyük genel müdür adayıydım. Yine komploya kurban gittim."

Editör: Umut Çengi