ÖZEL HABER |

Taçoy, Kıbrıs sorunu konusunda Cumhurbaşkanı Tatar'a desteğinin tam olduğunu belirtti Taçoy, Kıbrıs sorunu konusunda Cumhurbaşkanı Tatar'a desteğinin tam olduğunu belirtti

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, programına konuk olduğu Gazeteci Hasan Hastürer’in YÖDAK’la ilgili sorusunu gülümseyerek yanıtladı.

Hastürer’in Çavuşoğlu’na “YÖDAK’a kefil olur musunuz?” sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu’nun cevap vermeden önce gülümsemesi dikkat çekti.

Çavuşoğlu, kurumun bu haliyle devam edecekse kapatılıp bir Yükseköğrenim Müsteşarlığına veya Yükseköğrenim Bakanlığına dönüştürülmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Kurumun kurulduğu zamandan beri birçok tartışmaya vesile olduğunu belirten Çavuşoğlu, kurum içerisinde iç bölümlenmeler ve iç tartışmalar yaşandığını hatırlattı. 

YÖDAK’ın görevleri gereği üniversitelerin denetlenmesi ve değerlendirilmesi konusunda etkin bir biçimde çalışmadığını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye’deki YÖK’e karşılık gelen YÖDAK’ın işlerinin yürütülmesinde eksiklikler olduğunu belirtti.

“Gerçek bir YÖDAK istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, YÖDAK’ın KKTC üniversite hayatını geleceğe taşıma noktasında üzerine düşen görevleri yerine getirip getirmediği konusunda her üniversiteden farklı şikayetler aldığını belirtti. Kendisinin de geçmişte YÖDAK’la görevlerini yapması konusunda çok tartışma yaşadığını ifade eden Çavuşoğlu, hala birçok eksikliğin devam ettiğini dile getirdi.