Asya-Pasifik piyasaları, Japonya'nın Topix endeksinin daha önce Aralık 1989'da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.886,50'yi aşmasıyla Perşembe günü çoğunlukla yükselişteydi.

Topix yüzde 0,37, Nikkei 225 ise yüzde 0,2 yükseldi. Nikkei tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 40.888,43'ten 200 puanın altında.

Ülkenin en büyük işçi sendikasına göre, Japon şirketleri bu yıl son otuz yılın en büyük ücret artışlarını gerçekleştirdi. 300 veya daha fazla sendika destekli çalışanı olan büyük firmalar ücretleri yüzde 5,19 oranında artırırken, daha küçük firmalar ücretleri yüzde 4,45 oranında artırdı.

Daha yüksek ücret artışı, ülkenin artan fiyatlar ve ücretlerden oluşan bir “döngü" gerçekleştirmesine yardımcı olacak ve Japonya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasına ve para politikasını normalleştirmesine olanak tanıyacak.

Tayvan Ağırlıklı Endeksi de yeni bir zirveye ulaşarak 20 Haziran'da kırdığı 23.406,1'lik önceki rekorunu geride bıraktı. Endeks çip stoklarından güç alırken, uluslararası alanda Foxconn olarak bilinen Hon Hai Precision Industry yüzde 5'in üzerinde kazanç elde etti.

Yatırımcılar ayrıca Hong Kong ticari faaliyeti ve Perşembe günü açıklanan Avustralya ticaret rakamları gibi bölgeden gelen diğer verileri de değerlendirdi.

S&P Global, Hong Kong'un bileşik satın alma yöneticileri endeksinin bir önceki aya göre 49,2'den Haziran ayında 48,2'ye düştüğünü bildirdi. Bu, özel sektör üretiminin üst üste düştüğü ikinci ayı temsil ediyor; Haziran ayındaki daralma iki yıldan fazla bir sürenin en hızlı daralmasıydı.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,23 yükseldi. Anakara Çin'in CSI 300 endeksi yatay seyretti. Çin yuanı ABD doları karşısında yaklaşık dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi ve dolar karşısında 7,2735'e geriledi.

Hong Kong'da listelenen Çin elektrikli araç şirketleri, sırasıyla yüzde 6,15 ve yüzde 4,49 artışla Nio ve Xpeng liderliğinde yükseliş kaydetti.

Avustralya'nın ticaret fazlası, bir önceki aydaki 6,03 milyar Avustralya dolarından mayıs ayında 5,77 milyar Avustralya dolarına (3,88 milyar dolar) geriledi ve ekonomistlerin beklediğinden daha sert bir daralma kaydetti.

Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi yüzde 1,05 arttı.

Güney Kore'de Kospi yüzde 0,6 yükselirken, Kosdaq yüzde 0,45 arttı.

Petrol yükselmeye devam ediyor Petrol yükselmeye devam ediyor