Asya Pasifik piyasaları, Japonya'nın Mayıs ayı çekirdek enflasyon verilerinin beklenenden soğuk gelmesinin ardından Cuma günü düştü.

Taze gıda fiyatlarını hariç tutan ülkenin çekirdek enflasyon oranı yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. Ekonomistler Mayıs ayı çekirdek enflasyon verisinin Nisan'daki yüzde 2,2'ye kıyasla yüzde 2,6 olmasını bekliyordu.

Taze gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan “çekirdek-çekirdek” enflasyon ise yüzde 2,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu, Nisan ayındaki yüzde 2,4’den daha düşük geldi. Bu veri, ülkenin para politikasını formüle ederken Japonya Merkez Bankası tarafından dikkate alınıyor.

Japonya'nın manşet oranı Nisan ayındaki yüzde 2,5 rakamının üzerinde yüzde 2,8'e yükseldi.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi bir düşüş yaşarken, geniş tabanlı Topix yüzde 0,26 oranında değer kazandı.

Yen, ABD doları karşısında üst üste yedinci günde de zayıflayarak 158,95'e geriledi.

Fitch, CrowdStrike kaynaklı yazılım sorununun sigorta sektöründe önemli bir etki yaratmamasını öngörüyor Fitch, CrowdStrike kaynaklı yazılım sorununun sigorta sektöründe önemli bir etki yaratmamasını öngörüyor

Japonya'nın döviz kurlarından sorumlu isim olan Masato Kanda, hükümetin ekonomiye zarar veren değişken Döviz piyasasına karşı harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı, Japonya'yı para birimi "İzleme Listesi"ne aldı ancak onu bir para manipülatörü olarak sınıflandırmadı.

Güney Kore'nin Kospi endeksi yüzde 0,73 düşerken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 0,27 kaybetti.

Ayrı bir gelişmede ülke, Güney Kore ve Japonya maliye bakanlarının ikili ve çok taraflı işbirliğinin yanı sıra küresel ekonomiye ilişkin görüşlerini görüşmek üzere 25 Haziran'da bir araya geleceğini duyurdu. Toplantı, her iki tarafın da Washington'daki toplantı sırasında aşırı kur dalgalanmalarını yönetme konusunda anlaşmaya varmasından iki ay sonra yapılacak.

Anakara Çin'in CSI 300 endeksi bir düşüş yaşarken, Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 0,85 düştü.

Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 0,04 kayıp yaşadı.