Asgari ücretlinin dört gözle beklediği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı başladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı başladı ve masada yer alan taraflar basına açıklamalarda bulundu.

ALP "ARTIŞ İÇİN EN İYİ ÇALIŞMAYI YAPACAĞIZ"

İşveren tarafının temsilcisi Alp Cengiz Alp, masanın bir uzlaşı platformu olduğunu vurgulayarak, her kesimi koruma görevinde olduklarını belirtti. Alp, önümüzdeki ay asgari ücretin verilmesi gerektiğini ifade ederek, en iyi artış için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

"AÇLIK SINIRI İLE ASGARİ ÜCRET BELİRLENMEZ"

İşçi tarafının temsilcisi Ahmet Serdaroğlu ise hayat pahalılığı oranında yapılan bir artışın gerçek anlamda bir artış olmadığını dile getirdi. Serdaroğlu, "Açlık sınırı ile asgari ücret belirlenmez" diyerek, taleplerini net bir şekilde ifade etti.

Hava sıcaklığı iç kesimlerde 36 dereceye kadar çıkacak Hava sıcaklığı iç kesimlerde 36 dereceye kadar çıkacak

"ASGARİ ÜCRET GÜNDEME GELDİ, ETİKET FİYATLARI DEĞİŞTİ"

Serdaroğlu, asgari ücret tartışmaları başladığı anda hesapladıkları ilk hayat pahalılığının 10 günde 2 bin TL arttığını belirterek, denetimsizlik ve enflasyonun önüne geçilmediği sürece artışların bir anlam ifade etmeyeceğini savundu. Ona göre, artışlar hayat pahalılığı değil, refah payı oranında olmalıydı.

BAKAN "EN GEÇ SALI" DEDİ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu ise temel hedeflerinin asgari ücreti belirlemek olduğunu vurgulayarak, iyi bir dinleyici olduğunu belirtti. Eğer bugünkü toplantıdan bir sonuç çıkmazsa, en geç salı günü saat 10:00'da yeni ücretin belirleneceğini açıkladı.

Detaylar gelecek...

Editör: Umut Çengi