Aracında ve evinde patlayıcı madde bulunan zanlı mahkeme huzuruna çıkarıldı Aracında ve evinde patlayıcı madde bulunan zanlı mahkeme huzuruna çıkarıldı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Ercan Havalimanı'nda yaşanan GPS sorunlarının bölgedeki savaşlardan kaynaklandığını açıkladı. Arıklı, bu sorunun personel hatası olmadığını belirtti.

Bakan Arıklı, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bir süredir Ercan Havalimanı'nı da kapsayan bölgemizde GPS kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır. Bu durum, özellikle inişe geçen uçaklarda küresel konumlama sistemi sorunları yaratmakta ve pas geçmelere neden olmaktadır. İnişteki uçaklara GPS zaman zaman yanlış bilgi verdiğinden, iniş uçağına ineceği meydanı değil, başka bir meydanı göstermektedir. Bu nedenle uçaklar, kendi aletlerinin gösterdiği verileri uygulamak zorunda kalarak pas geçmektedirler."

Arıklı, GPS'in dünya üzerindeki konum belirleyen bir uydu sistemi olduğunu ve bu hataların Ercan'da var olan sistemlerle, uçak sistemleriyle veya kontrolör personellerle hiçbir alakası olmadığını vurguladı.

Editör: Pelinsu Kamalı