Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş'un, görevden alındığına dair haber, Resmi Gazete'de yayımlandı. Ancak, Akkuş'un görevden alındığını Resmi Gazete'de gördükten sonra öğrendiğini sosyal medya hesabından ifade etti.

Bora Akkuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görevden alınmasının habersiz ve edebi adaba aykırı bir şekilde gerçekleştiğini vurguladı. Sağlam duruşunu ve dürüstlüğünü belirtirken, atanmanın ve görevden almanın belirli bir edebi adabı olduğunu dile getirdi.

Üç yıldan uzun bir süredir Lefkoşa Kaymakamı olarak görev yapan Bora Akkuş, bu süreçte dürüstlük ilkesinden ve adaletten ödün vermediğini belirtti. Görev süresince herkese eşit davrandığını ve devletin çıkarlarını her zaman ön planda tuttuğunu dile getirdi.

Açıklamasında, görev süresince kendisine destek olan çalışma arkadaşlarına ve Lefkoşa halkına teşekkür eden Akkuş, özellikle 24 personeliyle birlikte gösterdikleri özveriye vurgu yaptı. Herkese aynı ölçüde yardım etmeye çalıştığını ve adaletten sapmadığını ifade etti.

Büyük ikramiye bileti Lefkoşa'da satıldı! Büyük ikramiye bileti Lefkoşa'da satıldı!

Akkuş'un açıklaması şöyle: 

Değerli Dostlarım ve Arkadaşlarım. 
Yaklaşık 3 yıldan fazladır yürütmüş olduğum Lefkoşa Kaymakamlığı görevimden alındığımı Resmi gazete yayınından öğrenmiş  bulunmaktayım. 
Her zaman dürüstlükten yana oldum. 
 Boğazımdan haram lokma geçmedi. Rüşvet almadım. Görevimi kötüye kullanmadım. Sahte diplomam olmadı. Her zaman devletin çıkarlarını ön planda tuttum. Sen enayisin dediler. 
Kaymakamlık görevinin verdiği sorumlulukla işimi ve görevimi severek yapmaya çalıştım. 
Her zaman alnım açık başım dik yürüdüm. 
Yasaların elverdiği ölçüde herkese yardım etmeye çalıştım. Ayırım yapmadım. 
Ancak şimdiki mevcut yapıdaki zihniyet  için bunların bir önemi olmadığını anladım. 
Atanmanın ve göevden alınmanın bir edebi adabı vardır. Bu bir görevdir,verilir de alınırda ancak habersiz çağırılmadan görevden almak ne siyasete nede bürokrasiye sığar. 
Bu açıdan çok üzgünüm. 
Başta kaymakamlıktaki tüm zorluklara rağmen özverili çalışan 24 personelim olmak üzere, özelde arkadaşlarıma  dostlarıma, genelde kaymakamlıkta işi olan Lefkoşa halkına  benim dönemimde yapmış olduğumuz  hizmetten dolayı her zaman mutlu oldum. 
Bu bağlamda tüm benimle çalışan arkadaşlarıma teşekkür ederim. 
Her zaman,doğrudan bilgiden, dürüstlükten, yasalardan ve devletin çıkarlarından yana oldum. Kamu görevimdede hayatımdada bunu kendime şiar edindim bundan sonrada edinmeye devam edeceğim. 
Sevgi ve saygılarımla…
 

Editör: Umut Çengi