Polis , 8 Bangladeşli işçinin Maypa'dan şikayetçi olduğunu belirtti. Mahkemede, Serdinç Maypa'ya ait olduğu iddia edilen ve sosyal medyada dolaşıma giren "işçi pazarlığı" yapılan ses kayıtlarının Maypa'ya ait olup olmadığının inceleneceğini ifade etti. Bu nedenle, Maypa'nın ses kayıt örneğinin alındığını söyledi.Polis, bugüne kadar 11 ifade alındığını, bu ifadelerden 8'inin Bangladeş uyruklu işçilerden olduğunu belirtti. Ayrıca, polis Maypa'nın bu kişilerin ülkeye giriş çıkış ve pasaport gibi özel bilgilerini sosyal medyada canlı yayınlarda ifşa ettiğini iddia etti.

"YAYINLARDA GÖRÜNMEDİ!"

Maypa'nın avukatı Ünver Bedevi ise bu yayınlarda Maypa'nın sadece elinde kağıtlar salladığını, ancak bilgilerin görülmediğini savundu. Ancak polis, bu belgeleri Mahkemeye sunacaklarını ve bilgilerin görüldüğünün ortaya çıkacağını belirtti.

Resim 2024 04 01 142539526

Polis, Maypa'nın Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği'nin logosunun bulunduğu bir evrakı da canlı yayınlarda paylaştığını belirterek, bu evrakın sahte olabileceğini ve incelendiğinde Müteahhitler Birliği'ne ait olmadığının düşünüldüğünü aktardı.

MAYPA'NIN TELEFONUNDA 2 BİN 586 MESAJ, 28 BİN 203 FOTOĞRAF!

KTAMS ve KAMU-İŞ, hükümetin duyarsızlığına dikkat çekmek amacıyla basın açıklamasında bulunacak KTAMS ve KAMU-İŞ, hükümetin duyarsızlığına dikkat çekmek amacıyla basın açıklamasında bulunacak

Polis, Maypa'nın telefonunda 2 bin 586 adet chat konuşması ve 28 bin 203 adet resmin inceleneceğini söyledi. Polis, Maypa'nın el konulan evraklarında Sağlık Bakanlığı'na ait, pandemi döneminde Covid-19 olan kişilerin isimlerini içeren yaklaşık bin kişilik bir liste bulunduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı'nın bu evrakı kendisinin vermediğini belirttiğini aktardı ve Bakanlığın da şikayetçi olabileceğini kaydetti. Polis ayrıca Maypa'nın suç ortaklarının olduğu ve yeni tutuklamaların olabileceğini aktardı.

MAHEKEME KARAR ÖNCESİ ARA VERDİ

Polis, olası 24 ifade daha alınması gerektiğini öngördüklerini belirterek, 4 günlük tutukluluk talep etti. Mahkeme, karar verilmek üzere ara verdi.

Editör: Umut Çengi