30 yaşın altındaki tüm milyarderler servetlerini miras yoluyla elde etmiş durumda. Üstelik bu, önümüzdeki yirmi yıl içinde binden fazla süper zenginin 5,2 trilyon dolardan fazla serveti mirasçılarına devredeceği "büyük servet transferi"nin ilk dalgası.

Tarihin en yüksek milyarder sayısı

İnsanlık tarihindeki en fazla milyarder sayısına (2.781) ulaşıldı ve bu sayının, süper zengin yaşlı neslin servetlerini çocuklarına devretmeye hazırlanmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda hızla artması bekleniyor.

Çin'de şiddetli yağışlar nedeniyle köprünün çökmesi sonucu 12 kişi öldü, 31 kişi kayıp Çin'de şiddetli yağışlar nedeniyle köprünün çökmesi sonucu 12 kişi öldü, 31 kişi kayıp

Forbes dergisinin araştırmasına göre, 30 yaşında veya daha genç 15 milyarder var ancak hiçbiri kendi servetini yaratmamış; bunun yerine büyük miraslar sayesinde varlıklı hale gelmişler. 

En zengin mirasçılar

Bunlar arasında İrlanda'dan 27 yaşındaki Firoz Mistry ve 25 yaşındaki kardeşi Zahan Mistry yer alıyor; her biri Tata Sons'taki hisselerinden 4,9 milyar dolar değerinde servete sahip. Tata Sons, Jaguar ve Land Rover gibi otomobil markalarına sahip olan Hindistan merkezli Tata Group'un ana şirketi. Dedelerinin ölümünden çok kısa bir süre sonra, 2022’de hayatını kaybeden babaları Cyrus Mistry'nin ardından şirketin yüzde 4’lük hissesini devraldılar.

Brezilyalı elektrikli ekipman üreticisi WEG Industries'in kurucu ortağı olan dedesi Werner Ricardo sayesinde yüzde 3,1 hisseye sahip 19 yaşındaki Livia Voigt ise dünyanın en genç bir başka milyarderi. Dede Ricardo 2016'da vefat edince bu büyük servet kendisine geçmiş. 

Servetini miras almak yerine kendisi yaratan genç milyarderler de var. Bunlardan biri 31 yaşındaki Gymshark markasının İngiliz kurucusu Ben Francis. Francis’in şu anki serveti 1,3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Tarihteki en zengin nesil

İsviçre bankası UBS'deki uzmanlar, 1990'lı yıllardan bu yana girişimcilik faaliyetlerindeki patlama sonucu ortaya çıkan olağanüstü servetin uzun vadede gelecek nesil milyarder aileler için bir temel oluşturduğunu ifade etti.

Danışmanlık firması Cerulli Associates'in tahminlerine göre, önümüzdeki 20 yıl içinde gelecek nesil toplamda 70 trilyon dolar miras alacak. Emlak acentesi Knight Frank'in araştırmasına göre bu transferin, milenyum neslini "tarihteki en zengin nesil" yapması bekleniyor.