Ercan Havalimanında ele geçirilen 13 kilo uyuşturucuyla ilgili tutuklanan Muhad Baalwan, Zakarıya Behtaher ve Osman Süleymanoğulları bugün yeniden  mahkemeye çıkarıldı. 

KTOEÖS hayvancıların eylemine destek vereceğini açıkladı KTOEÖS hayvancıların eylemine destek vereceğini açıkladı

Polis memuru Fezile Kesat mahkemede olguları aktardı. Polis, 28 Nisan 2024 tarihinde saat 09.00’da Ercan Havalimanında Muhad Baalwan’nın valizinde Gümrük ve Rüsumat Dairesi görevlileri tarafından yapılan kontrolde, yarım kiloluk paketler halinde 26 pakette 13 kilogram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu bulunarak emare olarak alındığını söyledi. 

POLİS, "ZANLININ İFADESİNDE UYUŞTURUCUYU TAYVAN'DAN KKTC'YE BİLMEDİĞİ BİR ŞAHSA GETİRDİĞİNİ İTİRAF ETTİ"


Polis, Baalwan’nın ifadesinde uyuşturucu maddeyi Tayvan’dan siyahi bir şahıstan aldığını, KKTC’ye ismini bilmediği bir şahsa teslim edeceğini söylediğini, bu iş karşılığında ise valizi teslim edince 5 bin euro alacağını itiraf ettiğini açıkladı. Polis, yapılan soruşturma sonucu Muhad Baalwan’ın ülkeye gelmesi için uçak bileti alan, havaalanında taksi gönderen zanlı Bentaher’in ise 29 Nisan 2024 tarihinde saat 03.30 sıralarında Akyar Sınır Kapısından Güney Kıbrıs’a geçerken tespit edildiğini belirtti. Polis, zanlının yakalanacağını anladığı için telefonundaki tüm yazışmaları sildiğini, sim kartını ise imha ettiğini açıkladı. Polis, Bentaher’in ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini, Baalwan’ı tanımadığını ve ilgisi olmadığını öne sürdüğünü açıkladı. Polis, Baalwan’ın ifadesinde KKTC’de kalacağı yeri Bentaher’in ayarladığını, biletini aldığını söylediğini açıkladı.

SINIR KAPISINA GÖTÜRECEK OLAN TAKSİCİ DE TUTUKLANDI!

Polis, Baalwan’ın telefonunda yapılan incelemede Bentaher’le irtibatının tespit edildiğini, kalacağı yerin fotoğrafını attığını gördüklerini açıkladı.Polis memuru, yaptıkları araştırmalar sonucu Bentaher’in Akyar Sınır Kapısına götürmek için taksi tuttuğu belirlenen Osman Süleymanoğulları’nın da tutuklandığını belirtti. Polis, zanlının Bentaher’in sınır kapısında tutuklanması üzerine Güney Kıbrıs’a gitmekten vazgeçtiğini açıkladı.  Zanlının 29 Nisan akşamı Gazimağusa’daki evinde tespit edilerek, tutuklandığını kaydeden polis, evinde yapılan aramada bir gram hintkeneviri ele geçirildiğini açıkladı.

TELEFONUNUN ŞİFRESİNİ POLİSE VERMEDİ

Polis, tutuklanan zanlının telefonunda inceleme yapılmak istendiğini ancak şifreyi polise vermediğini belirtti. Polis memuru soruşturmanın devamı için telefon kayıtlarının önem arz ettiğini ancak Bentaher’in telefonunu sıfırladığını, Süleymanoğulları’nın ise şifresini vermeyerek, telefonunun bozulduğunu öne sürdüğünü açıkladı. Zanlıların tutuklu bulunduğu süre içerisinde birçok kişinin sorgulandığını, 6 kişiden ifade alındığını kaydeden polis, ele geçirilen maddelerin de analize gönderildiğini söyledi.

ZANLI 8 GÜN DAHA TUTUKLU!

Soruşturmanın geniş çaplı devam ettiğini kaydeden polis, alınacak ifadeler, incelenecek kamera görüntüleri olduğunu belirterek, zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 8 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi. 
 

Editör: Umut Çengi